Monitoring GPS pojazdów osobowych: zobacz, dlaczego warto zainteresować się tą usługą na poważnie!

czy innymi jednostkami posiadającymi flotę pojazdów, na której opiera się dana działalność.

Nie bez przyczyny, gdyż dla takich właśnie podmiotów monitoring GPS ma najszersze zastosowanie. Jest jednak wiele powodów, by również użytkownicy prywatni zainteresowali się takim rozwiązaniem.

 

 

Lokalizacja pojazdów za pomocą monitoringu

Podstawową cechą systemu monitoringu GPS pojazdów jest lokalizowanie i kontrolowanie ich w czasie rzeczywistym wraz z odczytem wszelkich parametrów z nimi związanych. Jest to punkt wyjścia do dziesiątek pozostałych funkcjonalności, które ułatwią zarządzanie pojazdami. Użytkownikom prywatnym rozwiązanie takie pozwoli dodatkowo między innymi na obniżenie kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa czy poprawę stylu jazdy.

Monitoring GPS dla pojazdów osobowych

Monitoring GPS opiera się na zintegrowanym systemie złożonym z zainstalowanego w samochodzie lokalizatora GPS oraz platformy do zarządzania pojazdami dostępnej z poziomu komputera i telefonu. Schemat działania polega na przesyłaniu przez lokalizator danych na serwer, które odczytywane są następnie przez aplikację, przetwarzane i wyświetlane użytkownikowi w postaci np. analiz i raportów. Jednym z takich systemów monitoringu GPS pojazdów przeznaczonych również dla celów prywatnych jest Navifleet.

System antykradzieżowy i nie tylko

Jedną z zalet monitoringu dla indywidualnych użytkowników jest zwiększona ochrona przed kradzieżą oraz możliwość błyskawicznej interwencji w sytuacji, gdy do niej dojdzie. Monitoring poprzez aplikację zaalarmuje użytkownika o różnych niepożądanych zdarzeniach.

 

Przede wszystkim utrudni przechwycenie pojazdu przez nieupoważnione osoby dzięki np. wykryciu próby uruchomienia silnika oraz wyborowi czasu, w którym auto nie powinno opuszczać danej strefy. Dodatkowo wbudowane w niektórych lokalizatorach GPS czujniki ruchu i przeciążeń pozwolą wykryć ruch pojazdu lub zmianę jego nachylenia podczas postoju. Właściciel pojazdu może ponadto zdalnie odciąć zapłon za pośrednictwem SMS-a, co spowoduje unieruchomienie pojazdu.

Oszczędności na paliwie

Kolejnymi cennymi funkcjami są te związane z oszczędnością paliwa. Wprowadzenie do systemu normy spalania pozwoli sprawdzić rzeczywiste zużycie benzyny i porównać je z ustawioną wartością, by móc szybko ustalić, czy jej zużycie nie jest ponadprzeciętnie wysokie. Dodatkowo pomogą nam w tym wykresy źródeł strat paliwa z podziałem na poszczególne kategorie błędów. Dzięki temu dowiemy się, które nawyki kierowcy przyczyniają się do drenowania budżetu.

Wdrożenie ecodrivingu

Z oszczędnością paliwa wiąże się idea ecodrivingu, czyli jazdy ekonomicznej. Aplikacja Navifleet pozwoli obniżyć ogólne koszty przejazdów i eksploatacji auta. Raporty dotyczące analizy stylu jazdy wpłyną pozytywnie na bezpieczne pokonywanie trasy oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii i wypadków.

 

Poza tym odpowiednie narzędzia pomogą również w zredukowaniu zużycia podzespołów, jak chociażby opon czy klocków i tarcz hamulcowych. Wdrożenie ecodrivingu korzystnie wpłynie nie tylko na stan naszego konta, ale również na środowisko.

Ile kosztuje monitoring GPS samochodu?

Cena monitoringu GPS pojazdów jest zależna od kilku czynników. Począwszy od rodzaju lokalizatora, poprzez liczbę niezbędnych modułów, kończąc na wszelkich akcesoriach dodatkowych, które mogą nam być przydatne. Z pewnością warto stworzyć sobie własny ranking potrzebnych funkcjonalności, które ma nam zapewnić monitoring GPS pojazdów.

 

Trudno o podanie precyzyjnych kosztów, gdyż ich rozpiętość jest dość spora, dlatego najlepiej udać się po szczegółowe informacje na stronę internetową producenta dedykowanego oprogramowania, jak np. Navifleet.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *