Jaka jest różnica między samochodem hybrydowym a elektrycznym?

Trudno się dziwić, skoro rynek pod tym względem oferuje sporą dowolność. Jednakże w niektórych przypadkach termin „samochód hybrydowy” i „elektryczny” stosowane są synonimicznie, co nie pokrywa się z prawdą. Aby przestrzec się przed niewłaściwym zakupem, omówiliśmy w niniejszym artykule najważniejsze różnice między tymi wariantami.
Podstawowa różnica między samochodem hybrydowym a elektrycznym polega na tym, że samochód hybrydowy czerpie część mocy z konwencjonalnego silnika benzynowego. Z drugiej strony, faktyczny elektryczny bolid czerpie całą swoją moc ze źródeł elektrycznych, dzięki czemu jest całkowicie nieemisyjnym pojazdem o zerowej emisji (ZEV).

Samochód hybrydowy

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów samochodów hybrydowych. Istnieją zwykłe hybrydy, takie jak Toyota Prius oraz obecnie wprowadzona hybryda typu plug-in, rozwijana od lat.

 

Toyota CHR

Źródło: https://ofertytoyota.pl/samochody-hybrydowe/

 

Zwykła hybryda ma silnik spalinowy i elektryczny, zwykle może osiągnąć do 80 km/h na galon zużycia paliwa. Konstrukcja hybrydy typu plug-in również korzysta z tych silników, ale akumulator w tym przypadku można jednak ładować ze zwykłego domowego gniazdka elektrycznego. Dodatkową zaletą hybrydy plug-in jest zwiększona oszczędność paliwa.

Samochód elektryczny

Samochód elektryczny, czyli EV, działa i jest ładowany energią elektryczną. Do tankowania samochodu elektrycznego nigdy nie używa się benzyny ani oleju napędowego. Energia zasilająca jest przechowywana w jego akumulatorze, zanim zostanie wykorzystana przez silniki elektryczne do napędzania samochodu do przodu.

Pomimo tego, że pojazdy elektryczne niewątpliwie zrewolucjonizowały przemysł motoryzacyjny, mają niewielką wadę polegającą na dłuższym okresie „doładowania”. Ładowanie bowiem może potrwać nawet kilka godzin, chociaż szybkie ładowarki samochodów elektrycznych mogą skrócić ten czas do około 30 minut. Jednak wpływ na środowisko zdecydowanie przewyższa tę drobną wadę. Ponadto właściciele domów mają możliwość ładowania pojazdów elektrycznych w nocy, co jest bardzo wygodne.

Hybrydowy samochód elektryczny

Na koniec zostawiliśmy opcję mieszaną. Hybrydowy pojazd elektryczny wykorzystuje kombinację energii elektrycznej przechowywanej w akumulatorach i benzyny przechowywanej w zbiorniku, aby wprowadzić pojazd w ruch.

Model ten może ładować własne akumulatory za pomocą silnika benzynowego, niemniej nie we wszystkich przypadkach. W innych typach pojazdów hybrydowych silnik benzynowy bezpośrednio napędza koła, ale dodatkowa kombinacja akumulatora/silnika dodaje trochę napędu elektrycznego.

Istnieją różne typy pojazdów hybrydowych, w tym łagodne hybrydy i hybrydy typu plug-in.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje przynajmniej kilka różnic między omawianymi wariantami samochodów. Warto mieć to na uwadze przy samodzielnym zakupie, aby w trakcie użytkowania nie uświadomić sobie własnej pomyłki i faktycznie wybrać pojazd dopasowany do naszych preferencji.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *