Jak wybrać pistolet lakierniczy?

Ogromną zaletą pistoletu lakierniczego jest fakt, że pozwala na efektywne i szybkie pomalowanie powierzchni różnego rodzaju. Dodatkowo umożliwia zachowanie równej powłoki podczas malowania. Duża popularność tego urządzenia wynika także stąd, iż jest bardzo proste w użyciu. Na rynku dostępne są różne pistolety lakiernicze. Wybór konkretnego modelu często nie jest zatem łatwym zadaniem. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze.

 


Działanie pistoletu lakierniczego

Zacząć jednak trzeba od wyjaśnienia samej zasady działania pistoletu lakierniczego. Podczas jego użytkowania dochodzi do rozpylenia powłoki lakierniczej pod wpływem dużego ciśnienia. Lakier jest rozpylany z pistoletu, przyjmuje postać bardzo drobnych kropel. Warto tu podkreślić, że pistolet lakierniczy ma dość specyficzną budowę. Konstrukcja urządzenia pozwala na niezwykle równomierne osadzanie się lakieru na powierzchni, która jest nim malowana.

Jak wybrać pistolet lakierniczy?

Jak wspomniano, rynek oferuje różne typy i modele pistoletów lakierniczych. Wybierając konkretne urządzenie, przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby było ono ściśle dopasowane do konkretnych zadań, które mają przy jego użyciu zostać wykonane. Z punktu widzenia zastosowania pistolety lakiernicze podzielić można na pistolety HVLP oraz pistolety HP. Pistolety lakiernicze HVLP to pistolety niskociśnieniowe. Urządzenie charakteryzuje się dyszą, w której znajduje się bardzo duża ilość małych otworów.

Podczas użytkowania pistoletu tego typu ciśnienie zaczyna spadać, a jednocześnie dochodzi do wzrostu ilości natryskiwanego lakieru. Jeśli mowa z kolei o pistoletach HP, to są to urządzenia wysokociśnieniowe. Posiadają dyszę, która zawiera tylko jeden mały otwór. Przez ten otwór podczas korzystania z pistoletu niewielka ilość lakieru wytryskiwana jest pod wpływem wysokiego ciśnienia.

Niezależnie od tego, czy wybierze się pistolet lakierniczy HVLP czy HP to pamiętać trzeba, aby zawsze był to pistolet cechujący się wysoką jakością. Dobrze jest zatem urządzenie zakupić od sprawdzonego i renomowanego producenta. Przy wyborze pistoletu lakierniczego bardzo ważne jest to, aby nie zapomnieć, aby urządzenie dostosowane było do konkretnego typu zbiornika. W przypadku pistoletów HVLP zastosowany powinien być większy zbiornik. Odwrotnie jest w przypadku pistoletów HP. 

Zbiorniki w pistoletach lakierniczych

Pistolet lakierniczy musi być dostosowany do posiadanego typu zbiornika. Wyróżnić można tu zbiorniki dolne i zbiorniki górne. Zbiorniki dolne charakteryzują się znacznie większą pojemnością. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w przypadku malowania obszernych powierzchni. Nie jest przypadkiem, że zbiornik o większej pojemności jest dolny.

Takie rozwiązanie sprawia, że z pistoletu korzysta się znacznie łatwiej i wygodniej. Jeśli natomiast chodzi o zbiorniki górne, to te charakteryzują się mniejszą pojemnością. Dlatego pistolety lakiernicze z górnym zbiornikiem bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku malowania mniejszych powierzchni. Dużą zaletą pistoletów z górnym zbiornikiem jest to, że pozwalają one na bardzo precyzyjne malowanie. Dzięki temu można takim urządzeniem efektywnie pomalować nawet najmniejsze detale.

Dysza do pistoletu lakierniczego

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na dyszę w pistolecie lakierniczym. To bardzo ważny element w każdym pistolecie, niezależnie od jego wielkości i rodzaju. Koniecznie pamiętać trzeba o tym, że dysza zawsze musi być ściśle dopasowana do malowanej powierzchni oraz do nanoszonego na tę powierzchnię materiału. Oznacza to, że zanim przejdzie się do czynności malowania, ważne jest, aby sprawdzić charakterystykę powierzchni, która ma być malowana. Nawet najlepszej jakości pistoletem lakierniczym nie osiągnie się zadowalającego efektu, jeśli dysza nie będzie właściwie dopasowana do lakierowanej powierzchni.

Pistolety lakiernicze i inne akcesoria do lakierowania znajdziesz w sklepie eKemichal.pl.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *