Jak wybrać kamerę samochodową?

Właściciele aut decydują się na ich montaż ze względów bezpieczeństwa, ale i chcą mieć dokładnie zarejestrowane zdarzenie, do którego doszło na drodze. Niekiedy kamera samochodowa to jedyny świadek kolizji i wiarygodny dowód na policji lub w sądzie. Czym się kierować przy wyborze modelu?


Pole widzenia

To jeden z kluczowych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę przy zakupie wideorejestratora. Najlepiej, aby model miał jak najszerszy kąt widzenia – taki, który obejmuje minimum dwa pasy jezdni. Pole zawężone do jednego pasa ruchu to wątpliwy dowód w sprawie, ponieważ nie zawsze obejmuje całe zdarzenie.

Większość urządzeń ma kąt widzenia 120 stopni, jednak dostępne są już modele z kątem 150 czy nawet 180 stopni.

Rozdzielczość

To najważniejszy parametr w każdej kamerze samochodowej. Im wyższa rozdzielczość, tym wyraźniejszy obraz – a na tym chyba zależy wszystkim kierowcom. Obecnie w sprzedaży znajdują się modele rejestrujące obraz w rozdzielczości 4K. Optymalnym rozwiązaniem jest kamerka nagrywająca w jakości HD (1280 × 720). W trosce o dobrą jakość obrazu warto zrobić krok w przód i zakupić model rejestrujący wideo w trybie Full HD.

 

wideorejestrator

 

Czujnik ruchu

Czujnik ruchu to praktyczna funkcja, która uruchamia się zawsze w momencie, gdy auto ruszy z miejsca. Parametr ten uaktywnia się również, gdy samochód znajdujący się na parkingu zostanie uderzony. Z łatwością można znaleźć sprawcę, który przypadkiem lub świadomie dokonał szkód.

Zapisywanie filmów

Wideorejestratory to urządzenia bardzo praktyczne, ale ich możliwości bywają ograniczone. Dlatego rozsądnie będzie sprawić sobie model, który obsługuje zewnętrzną kartę SD. Nawet jeśli kamera ma dużą pojemność pamięci wewnętrznej, prędzej czy później dojdzie do jej zapełnienia, a wówczas dotychczasowy materiał zostaje skasowany na rzecz nowych filmów. Chcąc uniknąć tej sytuacji, należy zgrać bieżący materiał.

Warto też pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym więcej miejsca zajmie film w pamięci urządzenia. Kupując kartę SD, rozsądnym wyborem będzie taka o pojemności od 32 do 128 GB.

Kamera cofania

To opcjonalny sprzęt, który coraz częściej można kupić w zestawie z wideorejestratorem. Kamerę cofania montuje się z tyłu samochodu, a jej zadaniem jest przekazywanie obrazu do kokpitu. Cofanie, parkowanie lub opuszczanie tyłem dowolnego miejsca jest o wiele łatwiejsze, ponieważ obraz pozwala zauważyć to, czego nie widać w lusterkach bocznych lub tylnej szybie.

Rozsądny zakup – jak tego dokonać?

Kamerki samochodowe to urządzenia, które można kupić w przystępnych cenach. Jaki model wybrać, jeśli znajomi zachwalają swoje kamerki samochodowe, a doradca w sklepie stara się sprzedać produkt, który jest droższy lub mniej popularny?

Najlepiej czytać opinie w internecie lub regularnie sprawdzać ranking kamer. Użytkownicy sieci jasno opisują wady i zalety poszczególnych modeli – dzięki temu podjęcie właściwej decyzji jest łatwiejsze, a wybrany model lepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *