Jak usunąć rysy z szyby samochodowej?

Stan szyb samochodowych ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Niezbyt czysta, porysowana czy źle wypolerowana szyba pogarsza widoczność oraz rozprasza kierowcę. Co więcej, nieprzejrzysta, szklana powierzchnia wygląda bardzo nieestetycznie. O ile zwykłe zabrudzenia dosyć łatwo usunąć, to zarysowania stanowią już spory problem. Mogą powstać zarówno w wyniku niewłaściwej pielęgnacji samochodu, jak i z powodów niezależnych od właściciela auta. Dużą rolę odgrywa też czas – im pojazd starszy, tym więcej zarysowań pojawia się na szybach. Co jeszcze może powodować powstawanie rys? Jak najłatwiej i najefektywniej usunąć zarysowania?

Dlaczego powstają rysy na szybie samochodowej?

Rysy na szybie powstają zwykle z dwóch powodów: nieprawidłowych metod, które stosują kierowcy, aby wyczyścić powierzchnię lub szkodliwego działania innych czynników. W pierwszym przypadku można mówić o „rysach na własne życzenia”, natomiast w drugim powinno się wymienić kilka istotnych kwestii. Jedną z nich są warunki pogodowe. Opady deszczu lub deszczu ze śniegiem powodują, że inni uczestnicy ruchu wyrzucają spod kół całą masę twardych przedmiotów, takich jak piasek, kamienie czy drobne części asfaltu. Ich uderzenie o szybę powoduje powstawanie wielu rys na szybie.

Natomiast “rysy na własne życzenie” to przede wszystkim nieumiejętne mycie szyby oraz nie dbanie o regularny przegląd i wymianę wycieraczek samochodowych. Wystarczy przetrzeć szybę samochodową brudną szmatką, by powstały na niej mikrorysy. Łatwo popełnić ten błąd na stacji benzynowej, używając dostępnych tam gąbek do mycia szyb i reflektorów. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym we wiadrze z wodą znajduje się raczej ciemnoszary płyn, pełen błota.

Częstym powodem powstawania rys na szybie są niesprawne wycieraczki oraz przecieranie brudnej szyby “na sucho”, bez użycia płynu do spryskiwaczy. Zużyte pióro wycieraczki samochodowej potrafi po kilku ruchach zniszczyć szybę, zarysowując ją na całej powierzchni roboczej. Jeśli nasza szyba jest zabrudzona od błota i przetrzemy ją bez użycia dużej ilości płynu do spryskiwaczy, również w kilku ruchach możemy uzyskać dodatkowe kilkanaście rys na szybie.


Polerowanie szyb samochodowych

Nasze błędy, przez które powstają rysy

Jak już wspomniano, rysy mogą powstawać przez błędy w pielęgnacji delikatnych, szklanych powierzchni. Warto wspomnieć chociażby o czyszczeniu szyb samochodowych zbyt sztywnymi materiałami lub szmatkami mającymi szwy. Do tego celu nie nadają się także gazety i zapiaszczone gąbki. Poza tym, zarysowania powodują źle dobrane środki chemiczne, nieprzeznaczone do mycia szyb. Należy unikać rozpuszczalników, proszków o niesprawdzonym składzie. Najlepiej używać ściereczek z mikrofibry bądź ręczników kuchennych, a z substancji chemicznych wybierać profesjonalne środki do czyszczenia. Ważną kwestię stanowi zwracanie uwagi na wycieraczki samochodowe. Zbyt rzadka wymiana piór lub używanie wycieraczek na sucho może zarysować szybę.

Czy można samodzielnie usunąć rysy z szyby?

Samodzielnego usuwania rys z szyb samochodowych można spróbować w przypadku niewielkich zarysowań. Niezbędny będzie zakup specjalnej pasty polerskiej do szkła oraz filcu. Przed przystąpieniem do polerowania, należy dokładnie wyczyścić oraz osuszyć szybę. Dopiero wtedy można zacząć polerowanie przy pomocy pasty i filcu. Pracę ułatwi podgrzanie szkła do temperatury 40°C. Należy polerować nie tylko samą rysę, ale także obszar o promieniu ok. 40 cm wokół niej, a używany filc trzeba co jakiś czas przecierać.

Tańszym sposobem na usunięcie rysy z szyby będzie wykorzystanie pasty do zębów – najlepiej wybrać taką o właściwościach wybielających. Pastę nakłada się na szmatkę i dokładnie poleruje się nią wybrany obszar. Należy pamiętać, że na polerowanie trzeba poświęcić nawet kilka godzin. Na większych zarysowaniach można zostawić pastę na całą noc, co ułatwi ich usunięcie.

Profesjonalne usuwanie rys z szyb w aucie

Większych zarysowań nie da się usunąć samodzielnie. Może to być utrudnione również wtedy, kiedy rysy są stare, bądź zbyt liczne. Niektórzy próbują używać specjalnych zestawów naprawczych, ale ich nieumiejętnie stosowanie może dodatkowo pogorszyć stan szklanej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się polerowaniem szyb samochodowych. Specjaliści odpowiednio przygotują, wyszlifują i wypolerują szyby. Ich doświadczenie daje gwarancję, że powierzchnia będzie gładka i błyszcząca.

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę zajmującą się polerowaniem szyb? Między innymi na opinie o niej. W Internecie bez problemu można poznać zdanie innych kierowców na temat świadczonych usług. Warto zainteresować się cenami za polerowanie szyb samochodowych, aczkolwiek to nie powinno stanowić głównego wyznacznika. Bardzo niskie ceny czasem nie idą w parze z wysoką jakością usług. Prawdziwi fachowcy przykładają się do swojej pracy, dzięki czemu można cieszyć się przejrzystymi szybami przez długi czas.

Jak wygląda szyba samochodowa po polerowaniu?

Szyba samochodowa po polerowaniu w profesjonalnym zakładzie jest gładka, lśniąca i przejrzysta. Zdecydowanie poprawia wygląd pojazdu, odejmuje mu lat. Ponadto wypolerowana powierzchnia pozytywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Takiego efektu nie da się osiągnąć domowymi sposobami. Samodzielne działania mogą pozwolić co najwyżej na usunięcie nielicznych i niewielkich zarysowań, ale mogą też doprowadzić do większego uszkodzenia szyby. Chcąc przywrócić szybom samochodowym wizualne piękno, najlepiej zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *