Jak sprawdzić prawdziwy przebieg auta?

Dziś podpowiemy Ci jak to sprawdzić oraz na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu używanego samochodu. 

Cofanie licznika jest przestępstwem, za którego popełnienie grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Jednak nadal nie powstrzymuje to nieuczciwych handlarzy, którzy chcą sprzedać auto za jak najwyższą cenę. A wysoki przebieg potrafi obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent wartości pojazdu względem takiego, który ma mniej przejechanych kilometrów.

 

Podstawowe narzędzie, czyli CEPiK

Najwygodniejszym narzędziem do sprawdzenie przebiegu dowolnego pojazdu jest baza CEPiK. Skrót ten oznacza Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. Za jej pomocą możesz sprawdzić faktyczny stan licznika danego pojazdu. Od kilku lat trafiają tam dane z corocznych przeglądów okresowych każdego pojazdu oraz np. kontroli drogowych policji. Dzięki temu jesteś w stanie sprawdzić, czy między kolejnymi badaniami, przebieg samochodu nagle się nie zmniejszył.

 

Wystarczy, że wejdziesz na stronę historiapojazdu.gov.pl i wypełnisz tylko trzy pola: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji auta. Dane te powinien udostępnić Ci właściciel. Jeżeli nie chce tego zrobić, może to oznaczać, że ma coś do ukrycia. Sprawdzisz także, czy stan licznika jest zgodny z tym, spisanym podczas zagranicznych badań, jeśli auto pochodzi z zagranicy. Jest to bardzo praktyczne i przydatne narzędzie, które może uchronić Cię przed zakupem auta od nieuczciwego sprzedawcy.

Co jeszcze sprawdzić poza przebiegiem auta?

Poza przebiegiem auta warto także przyjrzeć się innym elementom, które dadzą Ci pojęcie o tym, w jakim stanie technicznym znajduje się dany pojazd. Przede wszystkim poszukaj śladów niedawnych napraw czy wymiany pojedynczych elementów. Mogą one wskazywać na to, że auto miało jakąś wypadkową historię. Także wnętrze pojazdu może Ci dużo powiedzieć. Jeżeli wygląda na nowe, to także może świadczyć o tym, iż z jakiegoś powodu, na przykład zalania, było wymieniane.

CZYTAJ DALEJ  Kupno samochodu z rynku wtórnego – jakie formalności należy spełnić?

 

Jeżeli nie znasz się na samochodach, możesz zaprosić sprzedającego do dowolnego warsztatu, gdzie specjaliści mogą dokonać dokładnego przeglądu przedzakupowego. Mogą także sprawdzić zapisy w komputerze pokładowym. Znajdują się tam na przykład informacje o odpaleniu poduszek powietrznych. Wydając kilkaset złotych na taki przegląd, możesz uchronić się przed zakupem auta, które stale może wymagać inwestycji i napraw.

O co jeszcze warto zadbać poza kontrolą przebiegu auta?

Kupując auto, powinieneś sprawdzać nie tylko przebieg i stan techniczny, ale także kilka innych kwestii. Po pierwsze upewnij się, że auto ma ważny przegląd techniczny. Może się okazać, że poprzedni właściciel o tym obowiązku zapomniał. Po drugie sprawdź, czy ubezpieczenie pojazdu jest ważne. Wszystkie te dane znajdziesz także w bazie CEPiK.

 

Pamiętaj o ubezpieczeniu auta! Najlepiej wykup polisę w LINK4. Zakupiony pojazd możesz zabezpieczyć u nas na kilka sposobów. Możesz skorzystać z obowiązkowej ochrony OC oraz dobrowolnego Autocasco i szeregu innych polis, takich jak NNW, czy też Assistance.

Sprawdzenie przebiegu. Kilka słów na koniec

Ubezpieczenie samochodu, jego przebieg oraz stan techniczny to najważniejsze kwestie, jakie powinieneś sprawdzić przed zakupem auta. Mamy nadzieję, że nasze porady będą pomocne. Poszukując ubezpieczenia dla swojego auta, skorzystaj ze strony LINK4 i prostego, darmowego kalkulatora. W kilka minut, na ekranie Twojego komputera sprawdzisz najkorzystniejsze opcje ubezpieczenia. Ubezpieczenie LINK4 możesz kupić również za pośrednictwem agenta .Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na polisie w LINK4!

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *