Przy dużym nasłonecznieniu i wysokich temperaturach wnętrze samochodu może szybko nagrzać się do temperatury dwukrotnie wyższej niż na zewnątrz. Wraz ze wzrostem temperatury spada zdolność koncentracji, dlatego teraz kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Aby podróż w gorące dni była jak najbardziej przyjemna, oto lista rzeczy do zrobienia przed nadejściem letnich upałów.
Wyeliminuj wszelkie uszkodzenia, które mogły powstać po zimie
Przed sezonem sprawdź poziom płynu chłodniczego i w razie potrzeby uzupełnij go. Jeśli robisz to samodzielnie, nie otwieraj zbiornika, gdy jest on przegrzany ze względu na możliwe nadciśnienie. Wypływająca woda może cię oparzyć.
Sprawdź ciśnienie w oponach. Duże zmiany temperatury mogą powodować wahania ciśnienia w oponach. Jeśli ciśnienie jest wyższe lub niższe od zalecanego przez producenta samochodu, opony zaczną się nierównomiernie zużywać.
Zrób przegląd układu hamulcowego. W końcu nie chcesz rozpoczynać letniej jazdy na zużytych hamulcach. Wybierz się do mechanika, aby dokładnie je sprawdził, być może potrzebna będzie wymiana na nowe klocki hamulcowe (tutaj znajdziesz klocki do większości aut https://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/klocki-hamulcowe,100030.html) oraz płyn hamulcowy.
Sprawdź olej. Regularna wymiana oleju jest niezbędna do utrzymania samochodu w dobrym stanie. Im więcej jeździsz, tym częściej dbaj o wymianę oleju. Jeśli nie wymieniasz go regularnie, trzymaj przynajmniej w bagażniku dodatkowy olej na wypadek sytuacji awaryjnych.
Sprawdź swoją klimatyzację, zanim zrobi się zbyt gorąco na zewnątrz
Jeśli zauważysz, że po uruchomieniu klimatyzacji powietrze nie jest wystarczająco zimne, najprawdopodobniej musisz wymienić filtr kabinowy lub potrzebujesz więcej czynnika chłodniczego. Przed letnim sezonem warto także zrobić kompleksowy serwis klimatyzacji, sprawdzić jej działanie, ciśnienie w układzie, a także oczyścić wnętrze z drobnoustrojów, grzybów i pleśni. Zanieczyszczona klimatyzacja nie tylko naraża Cię na ryzyko zachorowania, ale jest również nieefektywna.
Zalecamy dezynfekcję klimatyzacji ozonowaniem. Wnętrze samochodu ze względu na wilgoć i brak światła jest doskonałym środowiskiem dla bakterii i grzybów, więc jeśli raz w roku nie przeprowadzisz konserwacji klimatyzacji, narazisz się na poważne problemy zdrowotne. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza z klimatyzatora może powodować drażliwość, zmęczenie, łzawienie oczu i kichanie. Ozonowanie jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Ozon usuwa wszelkie pasożyty i nieprzyjemne zapachy zarówno z kokpitu samochodu, jak i z systemu wentylacji. Wizyta w profesjonalnym warsztacie to najskuteczniejszy sposób na dezynfekcję klimatyzacji, ale zadowalające efekty osiągniesz również w warunkach domowych. W tym przypadku możesz kupić własny generator ozonu (np. https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,ozonatory,66-995.html). Na rynku dostępne są także niedrogie środki do czyszczenia klimatyzacji o doraźnym działaniu, oraz profesjonalne preparaty dezynfekujące, które są stosowane bezpośrednio na parowniku.
Osłona przeciwsłoneczna na szyby
Ciepło oddziałuje również na elektronikę, w rozgrzanym samochodzie może dojść do awarii ważnych systemów, takich jak poduszki powietrzne, ABS, ESP lub system sterowania silnikiem. Pokrowce (https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,pozostale-akcesoria,oslony-przeciwsloneczne,66-70-294.html) i osłony ze zintegrowaną ochroną przed promieniowaniem UV zapewniają przyjemny chłód we wnętrzu pojazdu i zapobiegają nagrzewaniu się samochodu nawet przy wysokich temperaturach zewnętrznych. Osłony, które całkowicie blokują dostęp światła, możesz umieścić za każdym razem podczas postoju w pełnym słońcu. Natomiast prześwitujące siatki na boczne szyby samochodu ochronią dzieci i osoby w podeszłym wieku przed oślepiającymi promieniami słonecznymi podczas jazdy. Przeciwsłoneczna osłona daje także więcej prywatności pasażerom podczas postoju.
Zanim rozpoczniesz podróż w upalny dzień, otwórz wszystkie drzwi, aby gorące powietrze mogło szybciej wydostać się na zewnątrz. Oczywiście najlepiej jest zaparkować samochód w cieniu lub przynajmniej tyłem do słońca, wówczas kokpit będzie się mniej nagrzewał. Jeśli natomiast nie masz wyboru i samochód stoi w pełnym słońcu, przyda Ci się odbijająca światło srebrna folia. Umieszczona na przedniej szybie znacznie zmniejszy nagrzewanie się wnętrza. Najważniejsza jednak jest sprawna klimatyzacja, bo to ona daje największe poczucie komfortu podczas jazdy i może schłodzić nagrzane wnętrze w kilka minut.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.