Jak kupić samochód używany na raty?

Sięgnij po alternatywę, rozkładając spłatę na wygodne, dostosowane do możliwości finansowych raty. Jak krok po kroku zrealizować taki cel?

Kupno wymarzonego auta to dla wielu osób niezapomniany moment. Nic dziwnego. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach spędzamy za kółkiem tyle czasu, że pojazd przestaje być „tylko” pojazdem, stając się nierzadko drugim domem.

 

 

 

 

Gotówka czy raty?

Sfinansowanie transakcji zakupu samochodu gotówką wydaje się najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na jednorazowe wyjęcie z kieszeni kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Alternatywą dla zakupu gotówkowego jest sięgnięcie po korzystnie oprocentowany kredyt samochodowy. Czym jest kredyt samochodowy?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego. Przedmiotem umowy kredytowej może być więc nie tylko nowe lub używane auto, ale także motocykl, quad czy samochód ciężarowy. Maksymalna wysokość kredytu samochodowego zależy od Twojej zdolności kredytowej oraz wartości samego pojazdu. Spłata finansowania może odbywać się w tradycyjnych miesięcznych ratach nawet przez 60 miesięcy lub w alternatywnej formie — np. raty balonowej. Od czego zacząć starania o kredyt gotówkowy i jak znaleźć ten szyty na miarę?

Samochód na raty krok po kroku

1. Znajdź wymarzone auto

Pierwszym krokiem do sfinansowania kupna używanego auta kredytem powinno być znalezienie wymarzonego modelu. Kredyt na samochód używany bowiem służy do sfinansowania konkretnego auta, a wypłacone przez bank pieniądze trafiają nie na Twoje konto, tak jak w przypadku kredytu gotówkowego, lecz bezpośrednio do sprzedawcy.

2. Porównaj dostępne na rynku oferty kredytów samochodowych

Jeśli masz już na oku upragniony pojazd, znajdź dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości kredyt samochodowy. Wybór tego jedynego warto poprzedzić analizą dostępnych na rynku ofert i porównaniem:

  • możliwości sfinansowania auta z różnych źródeł. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz kupić auto nie od osoby fizycznej (takie bez problemu sfinansuje każdy kredytodawca), ale z komisu czy sprowadzane z zagranicy;
  • kosztó Dobry kredyt samochodowy nie powinien być drogi. Zanim zaczniesz przyglądać się pozostałym parametrom finansowania, wyselekcjonuj oferty z najniższym RRSO — czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To właśnie ona, nie oprocentowanie jest najlepszym wyznacznikiem atrakcyjności ekonomicznej kredytu i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze;
  • wysokości wkładu własnego. W zależności od konkretnej oferty bank może wymagać od Ciebie wniesienia wpłaty własnej (zwykle 10-20% wartości auta) lub zrezygnować z jej pobrania;
  • warunków zabezpieczenia spłaty. Aby zabezpieczyć swoje interesy i maksymalnie obniżyć koszty finansowania, banki wymagają zazwyczaj ustawienia zabezpieczenia spłaty. Może być to przewłaszczenie, zastaw rejestrowy lub cesja polisy ubezpieczeniowej;
  • wymaganych przez bank ubezpieczeń i warunków ich zawarcia. Większość kredytodawców wymaga od nowych właścicieli aut zawarcia nie tylko obowiązkowej prawem umowy OC, ale wykupienia również dodatkowych polis — AC czy NNW. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, koniecznie zweryfikuj te kwestie.


3. Przygotuj dokumenty

To, jakich formalności będzie wymagał bank, zależy od szczegółów konkretnej oferty. Możesz być jednak pewien, że oprócz wniosku kredytowego, dokumentu tożsamości i zaświadczenia dokumentującego wysokość i źródło Twoich dochodów będziesz potrzebował także tych dotyczących pojazdu. Po weryfikacji Twojej zdolności kredytowej i dopełnieniu niezbędnych formalności bank wyda decyzję i jeśli będzie pozytywna — wypłaci pieniądze.

Kredyt samochodowy pozwoli Ci usiąść za kierownicą upragnionego auta, nawet jeśli nie posiadasz wymaganych do jego zakupu środków finansowych. Dzięki sięgnięciu po zewnętrzne źródło finansowania nie będziesz musiał rezygnować z planów i marzeń, a niskie raty pozwolą spłacać kredyt bez stresu i napiętego konta.

Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-samochod

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *