Jak korzystać z nawigacji samochodowej, aby uniknąć korków i szybko dotrzeć do celu?

Warto jednak pamiętać, że żadna, nawet najdroższa nawigacja nie zwalnia kierowcy z myślenia. Dotarcie do celu podróży to jedno, jednak nikt z nas nie lubi korków na trasie. Jak ich uniknąć, korzystając z nawigacji?

 

 

 

Rodzaje nawigacji

System lokalizacji GPS jest obecnie bardzo powszechny. Jeszcze kilka lat temu na półkach sklepowych był prawdziwy wysyp różnych przenośnych systemów GPS od azjatyckich producentów. Obecnie sytuacja na rynku jest znacznie prostsza. Większość przeciętnych osób korzysta z nawigacji we własnych smartfonach. Wystarczy pobrać do tego odpowiednią aplikację. Niektóre z nich są płatne, a inne darmowe. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie aplikacje będą świetnie działać w danym rejonie.

 

Kierowcy zawodowi w dalszym ciągu w większości korzystają z osobnego urządzenia do nawigacji. Nawigacje przenośne możemy podzielić na takie dla kierowców aut osobowych, ciężarowych oraz busów, jednak istnieją również specjalne modele dla pieszych i rowerzystów. Przenośny system nawigacyjny jest dużo bardziej rozbudowany, niż większość aplikacji dostępnych na telefon, stąd w dalszym ciągu tego typu urządzenia cieszą się sporą popularnością. Rynek przenośnych urządzeń jest znacznie mniejszy niż jeszcze kilka lat temu, jednak to, co pozostało, to sprawdzone marki, które mają już wyrobioną renomę wśród klientów.

O czym warto pamiętać, korzystając z nawigacji?

Bez względu na to, czy korzystamy z nawigacji w smartfonie, czy z osobnego urządzenia warto pamiętać o niezbędnych akcesoriach, które ułatwią nam korzystanie z obu urządzeń. W przypadku smartfona warto wyposażyć się w dobrej jakości uchwyt, dzięki czemu będzie on pewnie trzymał się w jednym miejscu i nie będzie przeszkadzał kierowcy w czasie jazdy. Dzięki niemu również urządzenie będzie cały czas na widoku. Uchwyty na telefon nie są dużym wydatkiem, jednak w znaczący sposób poprawiają komfort korzystania ze smartfonu z włączoną nawigacją. Kolejnym podstawowym akcesorium, jakie powinniśmy posiadać w swoich aucie, jest ładowarka do samochodu, dzięki czemu podczas długiej podróży nie będziemy musieli martwić się o to, że w którymś urządzeniu braknie nam prądu.

Unikanie korków podczas korzystanie z nawigacji

Każdemu kierowcy zależy na omijaniu korków na drodze. Obojętnie, czy korzystamy z aplikacji nawigacji w telefonie, czy z osobnego urządzenia. Aby uniknąć korków, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:

  • jedziemy zawsze na aktualnych mapach,
  • jeśli korzystamy z aplikacji, warto sprawdzić, czy nie jest dostępna jej nowsza wersja,
  • warto sprawdzić prognozy dotyczące natężenia ruchu na całej pokonywanej trasie,
  • jeśli z nawigacji korzystamy na smartfonie, pobieranie danych powinno być włączone, dzięki czemu aplikacja aktualizuje na bieżąco sytuację na drodze,
  • w ustawieniach nawigacji powinno być wybrane trasy szybkie lub najszybsze, jako domyślne,
  • warto wyłączyć takie rzeczy jak, np.: przeprawy promowe,
  • w ustawieniach powinna być włączona wizualizacja lub powiadomienie o korkach,
  • jeśli korzystamy z nawigacji w telefonie, warto mieć zainstalowaną jeszcze jedną aplikację,
  • jeśli trasa jest długa, podczas przerwy warto poprosić o ponowne przeliczenie trasy do celu.

Korzystanie z nawigacji w obojętnie jakiej formie stało się obecnie standardem wśród kierowców. Warto jednak pamiętać o tym, że to tylko technologia, która bywa zawodna. Nawigacja ma nam ułatwiać dotarcie do celu, jednak sytuacja na drogach bywa na tyle dynamiczna, nie zawsze wszystko uda się nawigacji oznaczyć. Takie rzeczy jak korki potrafią powstać w bardzo krótkim czasie i trzymając się kilku zasad, możemy w znaczącym stopniu ograniczyć kontakt z nimi. Warto jednak pamiętać, że czasami, korków ominąć po prostu się nie da. W takiej sytuacji po prostu musimy uzbroić się w cierpliwość.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *