Jak efektywnie zarządzać flotą pojazdów?

Naprawy i serwisowanie aut, przestrzeganie czasu pracy kierowców, ciągła optymalizacja i zapobieganie tzw. „pustym przebiegom” to tylko niektóre z aspektów nadzorowania przedsiębiorstwa transportowego. Poznaj sposoby jak efektywnie zarządzać flotą samochodową.

Monitoring samochodowy, a ecodriving

Prawidłowo wdrożony monitoring samochodowy dostarcza kierowcy oraz przełożonemu wielu cennych informacji. System, dzięki dostępie do wielu szczegółowych danych, nieustannie analizuje technikę jazdy. Jakie aspekty przetwarza nowoczesny monitoring samochodowy? Sprawdza m.in. obroty silnika, prędkość pojazdu, sposób hamowania i przyspieszania, nacisk na pedał gazu, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jednym słowem korzysta z wszystkich informacji odbieranych przez systemy i czujniki auta. Tym samym błyskawicznie wyłapuje potencjalne błędy i informuje o nich kierowcę, który może wprowadzić korekty wspierające ecodriving. Czy wiesz, że zmiana techniki jazdy może zmniejszyć zużycie paliwa aż o 20% w przypadku aut osobowych? Posiadając flotę pojazdów taka optymalizacja może wiązać się ze znacznymi oszczędnościami.

Cenna wiedza o stanie floty

Tabor pojazdów jest głównym zasobem firm opierających swoją działalność na ich ciągłej eksploatacji. Z wykorzystaniem samochodu wiąże się nierozerwalnie praca przedstawicieli handlowych, przewoźników, czy spedycja. Wyłączenie auta ze względu na awarię zatrzymuje zyski przedsiębiorstwa i wzmaga ponoszone koszty. Dlatego niezwykle ważne jest posiadanie dokładnej wiedzy o stanie technicznym wszystkich pojazdów. Pozwala to na zaplanowanie i optymalizację czasu serwisowania i wymaganych napraw. Dzięki szczegółowym raportom jesteśmy w stanie zaplanować okres wyłączenia auta z użytku w taki sposób, aby nie wiązał się on z dużymi stratami. Posiadanie rzetelnych informacji pozwala niezwłocznie zaplanować serwis bieżących usterek. Zapobiega to dalszemu pogłębianiu się problemu, który nierzadko skutkuje kosztowniejszą i bardziej czasochłonną naprawą.

Zwiększaj wydajność

Wiedza o stanie pojazdów pozwala przedsiębiorcy podejmować przemyślane decyzje wobec swoich klientów zwiększając jego wiarygodność. Regularne analizowanie położenia GPS wszystkich samochodów wchodzących w skład floty oraz ich stanu technicznego pozwala świadomie podejmować się kolejnych zleceń. Umożliwia maksymalne optymalizowanie tras i zapobiega tzw. „pustym przebiegom”.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *