Jak dbać o wycieraczki samochodowe w sezonie jesienno-zimowym?

Zwłaszcza, gdy na co dzień poruszamy się samochodem. Coraz krótsze i coraz zimniejsze dni to egzamin nie tylko dla opon, ale również dla naszych wycieraczek samochodowych, które w tym czasie będą pracowały na pełnych obrotach. W jaki sposób dbać o nie, by dobrze służyły nam przez cały mroźny sezon? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule!


Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Nie da się ukryć, że wycieraczki samochodowe wykonują wzmożoną pracę właśnie w sezonie jesienno-zimowym. Opady deszczu, śniegu, silny wiatr, nierzadko również gradobicie – z takimi warunkami muszą sobie poradzić. Dodatkowo jesienią w powietrzu unosi się sporo zanieczyszczeń – takich jak liście spadające z drzew, nasiona, ziarna piasku czy też soli – kiedy już nadejdą przymrozki, a jezdnia zmieni się w taflę lodu.

Pełna sprawność piór wycieraczek jest w tym okresie obowiązkowa! Słaba widoczność na ogół poważnie zwiększa ryzyko spowodowania wypadku czy stłuczki, jednak w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dodatkowym utrudnieniem drogowym jest śliska nawierzchnia – spóźniona reakcja może przyczynić się do popełnienia błędu, który może być tragiczny w skutkach.

Dlatego tak ważne jest, by zwłaszcza w tym trudnym okresie, w odpowiedni sposób dbać o wycieraczki – tak, by nie zawiodły nas podczas codziennej jazdy.

Nie używaj wycieraczek na sucho!

Często popełnianym błędem w kontekście używania wycieraczek samochodowych jest włączanie ich na suchej szybie. Kierowcy robią to, by pozbyć się zalegających na szkle cząstek liści, ziarenek piasku, pyłu czy innych zanieczyszczeń, jakie pojawiają się jesienią i zimą. Niestety, nie jest to najlepsze wyjście. Praca na suchym szkle może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń piór. Co więcej – suche pióra, pod którym zgromadzi się piasek, mogą zarysować szybę. Zanim włączymy wycieraczki – upewnijmy się, że użyliśmy płynu do spryskiwaczy.

Regularnie czyść wycieraczki

Tak jak odśnieżanie auta – czyszczenie wycieraczek powinno wejść nam w krew i stanowić normalny odruch przed wyruszeniem w trasę. Często zdarza się, że pióra wycieraczek są brudne, zatłuszczone, pokryte piaskiem czy innymi naleciałościami. Wówczas nie pracują dobrze – zaczynają tworzyć na szybie smugi, brudne pasy czy rozmazane plamy. Nie wiedząc, że wystarczy je wyczyścić – kupujemy nowe, po czym znów widzimy taki sam efekt. Do prawidłowego wyczyszczenia piór wycieraczek idealnie sprawdzi się zwykły płyn do szyb bądź naczyń i szmatka bądź gąbka.

Chroń wycieraczki przed mrozem

Najlepszą receptą na zimowe noce jest trzymanie auta w ciepłym garażu. Nie wszyscy jednak posiadają taki komfort. Wielu kierowców zmuszonych jest zostawiać swoje samochody na zewnątrz, gdzie narażone są one na działanie pogody – w tym wypadku niskich temperatur, mrozu i szronu. Jeśli należysz do tej właśnie grupy – nic straconego. Możesz ochronić swoje wycieraczki w prosty sposób. Wystarczy, że między pióra a szybę włożysz kawałek kartonu albo profesjonalną ochronną matę. Dzięki temu guma nie przymarznie do szkła.

Nie odrywaj zmarzniętych wycieraczek!

Co, jeśli zapomnimy o oddzieleniu wycieraczek od szyby, a noc była mroźna? Po pierwsze – nie działajmy pochopnie! Jak wiadomo – rano każdy się spieszy, jednak w tym wypadku powinniśmy przeznaczyć kilka minut więcej na odczepienie wycieraczek. Z pewnością nie należy odrywać ich od powierzchni szkła na siłę. Mróz mógł być tak silny, że zamiast odkleić pióro wycieraczki – możemy oderwać całe ramię. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie zastosowanie jednego z dostępnych na rynku sprayów odmrażających lub włączyć ogrzewanie przedniej szyby i zwyczajnie odczekać kilka minut.

Nie używaj wycieraczek do odśnieżania

Niech pierwszy rzuci kamieniem kto z pośpiechu nigdy nie włączył wycieraczki aby pozbyć się czapy śniegu z przedniej szyby. Niestety mamy złą informację, to jeden z szybszych sposobów na zniszczenie piór, które po takich „przygodach” nie będą odpowiednio przylegać do szyby, przez co będzie mazać po szybie, zamiast elegancko zbierać wodę i zanieczyszczenia.

Mimo że okres jesienno-zimowy jest dla wycieraczek samochodowych najtrudniejszym w całym roku, możemy pomóc im go przetrwać, odpowiednio o nie dbając. Pamiętajmy również o tym, jak istotna jest regularna wymiana wycieraczek – zaleca się, by robić to zwykle 2 razy w ciągu roku.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *