Honda Civic 4D – sedan

bazujący na dziewiątej generacji modelu, stanowi doskonałą propozycję dla klientów poszukujących nowoczesnej, kompaktowej limuzyny.

Podmiejskie dzielnice dużych polskich miast wyglądają podobnie – zielone żywopłoty, asfaltowe uliczki, działki z równo przyciętą trawą, a na nich domy z dwuspadowym dachem. Zamiast ekstrawagancji, mamy tu mieszaninę komfortu, nowoczesności i praktyczności – idealne środowisko dla nowego, czterodrzwiowego Civica.

Sedan – klasyczny, ale nie nudny
Sylwetka samochodu stanowi kompromis między atletycznym nadwoziem hatchbacka i stonowaną linią sedana. Ostre linie przedniej części nadwozia równoważy miękko zarysowany tył, przypominający niektóre modele samochodów amerykańskich. Nie powinno to nikogo dziwić – sedan eksportowany jest również za Ocean. Projektanci nie zapomnieli o kwestiach praktycznych – wąskie słupki A pozwalają zachować dobrą widoczność, a szeroko otwierające się drzwi ułatwiają wsiadanie. Z kolei opływowe lusterka i płaskie podwozie pozytywnie wpływają na aerodynamiczne własności Civic 4D. Bagażnik ma 440 litrów pojemności, a tylna kanapa dzieli się w stosunku 60:40. Oparcia tylnej kanapy składa się za pomocą uchwytów w bagażniku – proste i ułatwiające życie rozwiązanie. Niestety nawet przy maksymalnym uchyleniu klapy, otwór bagażnika pozostaje dość wąski – włożenie większych gabarytowo rzeczy może być trudne lub wręcz niemożliwie.

Kierowca może wybrać praktycznie dowolne ustawienie regulowanej w dwóch płaszczyznach kolumny kierownicy.  Deska rozdzielcza to innowacyjny pomysł Hondy, który pojawił się wraz z ósmą generacją modelu – poszczególne części kokpitu podzielono na strefy. Współczesne samochody mają kierowcom coraz więcej „do powiedzenia” – rozwiązanie Hondy pomaga segregować te informacje. Jednak osoby, które pierwszy raz wsiądą do Civica będą potrzebowały chwili, aby się przyzwyczaić do rozproszonego układu wskaźników. 5-calowy wyświetlacz i-MID zachowuje czytelność nawet przy silny nasłonecznieniu – po wrzuceniu wstecznego biegu, pokazuje również obraz z kamery cofania. Wertowanie instrukcji nie będzie potrzebne. Obsługa radia, klimatyzacji, czy też odtwarzacza audio nie nastręcza większych trudności.

Eko – nie bądź zielony… w sprawach ekologii
Pod maską sedana znajduje się jednostka o pojemności 1,8 litra i mocy 142 KM. Jeżeli jednak należycie do kierowców, którzy lubią być „wciskani w fotel” to za każdym razem będziecie musieli docisnąć gaz do podłogi. Silnik pokazuje co potrafi dopiero w górnym rejestrze obrotów. Wtedy spalanie średnie na poziomie 6,7 l pozostanie jedynie marzeniem. Za to „zieloni” kierowcy z radością powitają opcję ECON, aktywującą system Eco Assist. Pomaga on kierowcy w zachowaniu stylu jazdy, który prowadzi do niższego spalania. Wówczas wybrane mechanizmy i elementy wyposażenia przyjmują ekonomiczne nastawy – tak dzieje się z układem klimatyzacji, przepustnicą, czy też automatyczną skrzynią biegów – jeśli samochód jest w nią wyposażony.

Sedan dla…
Civic 4D to mieszanka różnych cech – relatywnie twarde zawieszenie zachęca do dynamicznej jazdy, z kolei mocno wspomagany układ kierowniczy i charakterystyka silnika, podpowiadają coś zupełnie innego. Również fotele nie zachęcają do szybkiego pokonywania zakrętów są dość twarde i słabo trzymają na boki. Jednak stonowani kierowcy bez problemu odnajdą w sedanie kompana podróży. Silnik jest wystarczająco dynamiczny, by bez problemu wyprzedzać na trasie, o mieście nie wspominając. Bogate wyposażenie nawet najniższej wersji i relatywnie duży bagażnik to również cechy „in plus”. System kontroli stabilności toru jazdy (VSA) współpracuje z systemami ESP i ABS – automatycznie wykrywa utratę przyczepności i wyhamowuje wybrane koła, by zachować zadany kierunek jazdy. Do tego japoński producent dokłada komplet poduszek i mocowania Isofix.

Czterodrzwiowy Civic uzupełnia gamę modelową Hondy o wyważony samochód dla osób, które chcą czerpać korzyści z nowoczesnej technologii, a jednocześnie nie wymagają iście sportowych osiągów, czy też dużych gabarytów i nadmiaru luksusu – ot i sedan klasy C, który idealnie komponuje się z… podmiejskim żywopłotem.

 

źródło: Honda / Mototarget

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3210

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *