Skorzystanie z usług wypożyczalni to dobre rozwiązanie w przypadku wyjazdu służbowego, rodzinnych wakacji czy romantycznej wycieczki we dwoje. Aby w pełni cieszyć się wynajmem samochodu, trzeba spełnić kilka niezbędnych warunków. Jakie formalności wymagane są przy wypożyczeniu auta? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.
Dokumenty niezbędne przy wynajmie auta
Na wynajem samochodu z wypożyczalni może pozwolić sobie niemal każda osoba. Ograniczeniem w tym przypadku jest właściwie tylko wiek osoby zainteresowanej wynajmem oraz posiadanie przez nią aktualnego prawa jazdy. Okazanie prawa jazdy wraz z drugim dokumentem potwierdzającym tożsamość kierowcy (dowód osobisty lub paszport) to jedyne formalne wymagania, które musi spełnić klient ogólnopolskich wypożyczalni, takich jak Abacus Car Rental. W związku z tym, że do otrzymania prawa jazdy kategorii B w Polsce niezbędne jest ukończenie 18. roku życia, to wypożyczyć samochód mogą tylko osoby pełnoletnie. Niektóre firmy oferujące wynajem aut podnoszą minimalny wiek kierowcy do 21, a w skrajnych przypadkach nawet do 25 lat. Dotyczy to jednak głównie wypożyczalni zajmujących się wynajmem samochodów klasy premium.
Jak przebiega rezerwacja wybranego modelu?
Proces rezerwacji samochodu w większości wypożyczalni wygląda bardzo podobnie. Po wybraniu konkretnego modelu lub klasy auta osoba zainteresowana wynajmem określa dzień, godzinę oraz miejsce odbioru, a także zwrotu samochodu. W kolejnym kroku klient uzupełnia swoje dane kontaktowe, w tym imię, nazwisko, telefon i adres e-mail. Następnie wybiera dogodną formę płatności i dodaje ewentualne indywidualne uwagi dotyczące rezerwacji.
Ostatnim etapem jest zaznaczenie wymaganych potwierdzeń dotyczących tego, że najemca zapoznał się z treścią regulaminu wypożyczalni oraz ma świadomość, w jaki sposób przetwarzane są jego dane osobowe. Po poprawnym wypełnieniu formularza prośba o rezerwację może zostać wysłana do firmy zajmującej się krótkoterminowym wynajmem samochodów. Jeśli wybrany przez klienta model będzie dostępny we wskazanym terminie, otrzyma on potwierdzenie złożonej rezerwacji telefonicznie lub na podany adres e-mail.
Formalności przy odbiorze i zwrocie samochodu
Bardzo ważnym dokumentem podpisywanym zarówno podczas odbioru, jak i zwrotu auta jest protokół zdawczo-odbiorczy. Stwierdza on rzeczywisty stan pojazdu w momencie przekazania go klientowi, a później wypożyczalni. Dokument ten umożliwia zanotowanie ewentualnych uwag związanych ze stanem karoserii i wnętrza samochodu. Jeżeli w czasie odbioru auta najemca zauważy, że wybrany model posiada widoczne usterki, a jego stan nie zgadza się z zadeklarowanym w umowie, musi zawrzeć to w protokole. Jest to dla niego zabezpieczenie i podstawa do obrony swoich racji w przypadku wystąpienia nieporozumień w trakcie zwrotu. Jeśli najemca przegapi istotne wady samochodu i zostaną one zauważone dopiero przy zwrocie, zostanie on pociągnięty do odpowiedzialności i będzie zmuszony do uiszczenia dodatkowej opłaty.
Wynajem samochodu za granicą – o czym należy pamiętać?
Formalności przy wynajmie samochodów poza polskimi granicami nie różnią się specjalnie od tych w kraju. Podobnie jak w Polsce dokumentami niezbędnymi przy wynajmie są prawo jazdy wydane w kraju zamieszkania oraz dokument potwierdzający tożsamość. Niektóre państwa (spoza Unii Europejskiej) zamiast krajowego prawa jazdy wymagają okazania międzynarodowego. Można je wyrobić w dowolnym starostwie powiatowym.
Istotną różnicą pomiędzy wynajmem w Polsce a zagranicą jest konieczność posiadania aktywnej karty kredytowej. Istnieją państwa, które akceptują wyłącznie tę formę płatności. W innych za wynajem można zapłacić również kartą debetową lub gotówką. Najbezpieczniej jest jednak mieć przy sobie kartę kredytową, która umożliwia wynajem w niemal każdym miejscu na ziemi. Jeśli chodzi o minimalny wiek kierowcy i wysokość kaucji, to wszystko zależne jest od konkretnej firmy wynajmującej. Przed wyjazdem warto więc zapoznać się z regulaminem wybranej wypożyczalni.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.