Ford GT – amerykański supersamochód

Co roku z jego fabryk wypuszczane są tysiące samochodów osobowych, ciężarowych czy dostawczych. Wśród produkowanych modeli nie brakuje również tych o sportowym charakterze. Mowa tu między innymi o superautach, takich jak szalenie popularny Ford GT, który jest głównym tematem niniejszego artykułu.

 

 

 

 

Co wiadomo na temat Forda GT?

Opisywany Ford GT to supersamochód klasy wyższej. Jego produkcja przypada na lata 2004-2006. Druga generacja pojazdu była zaś wypuszczana od 2016 do 2022 roku po dziesięcioletniej przerwie.

 

Amerykański model zaliczany do pierwszej generacji miał stanowić swoisty hołd dla legendarnego GT40 produkowanego w latach 60. XX wieku. To właśnie maszyna sprzed paru dekad była w stanie cztery razy z rzędu zwyciężyć legendarny 24-godzinny Wyścig Le Mans.

Innowacyjne rozwiązania w konstrukcji Forda GT

Ford GT posiadał zbliżony kształt do swojego poprzednika. Różnice dało się dostrzec jedynie w wysokości, gdyż nowy model mierzył nieco więcej centymetrów. Nadal jednak mógł poszczycić się klasycznym dwudrzwiowym nadwoziem.

 

Element charakterystyczny stanowiła transparentna szyba zainstalowana na tyle pojazdu. Nadwozie wykonane było z włókna węglowego oraz aluminium, co znacząco wpłynęło na zmniejszenie całkowitej wagi. Ostatecznie udało się ją zredukować do około 1500 kilogramów.

 

Forda napędzał silnik V8 z kompresorem, o pojemności 5,4 litra i mocy 550 koni mechanicznych. Te parametry pozwoliły mu łapać przyspieszenie do setki w zaledwie 3,9 sekundy. Jednocześnie auto było w stanie osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą blisko 330 km/h.

 

Model GT pierwszej generacji trafił na rynek w liczbie 4038 egzemplarzy. Jedynie drobny odsetek z nich eksportowano na kontynent europejski.

Ford GT nowej generacji

Druga generacja Forda GT została zaprezentowana światu w 2015 roku. Rok później rozpoczęła się jego masowa produkcja. Swoim wyglądem nowy model nawiązywał do poprzednika sprzed dekady. Nadal cechowała go niska i zwarta bryła oraz specyficzny, ścięty tył. Nie zabrakło również sporych rozmiarów wlotów powietrza w masce oraz reflektorów o charakterystycznym kształcie.

 

Dopracowaniu uległo nadwozie. Ponadto, do napędu zastosowano podwójnie doładowany sześciocylindrowy silnik o układzie V, o pojemności 3,5 litra oraz mocy opiewającej na 656 koni mechanicznych.

 

Ciekawostkę może stanowić fakt, że samochód marki Ford GT został wyposażony w wielofunkcyjną kierownicę stosowaną w bolidach Formuły 1.

 

Chcesz przejechać się supersamochodem takim jak Ford GT ?? wejdź na go-racing.pl i zrealizuj swoje marzenie.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *