Fiat Panda Natural Power

Niemiecki Automobilklub (ADAC) przeprowadził oryginalny test na 241 samochodach z różnych segmentów i o różnych systemach zasilania. Celem było przejechanie jak największej liczby kilometrów na paliwie o wartości 30 euro. Próba ta okazała się triumfem Fiata Pandy Natural Power, który przejechał 724 kilometry, czyli dystans równy odległości między Frankfurtem i Morzem Północnym. Jeśli weźmie się pod uwagę zbliżający się okres wakacyjny, Fiat napędzany metanem udowadnia tym rekordowym wynikiem, że oszczędne podróżowanie jest możliwe.

ADAC przeprowadził testy na prawie wszystkich znanych rodzajach samochodów: od małych dwumiejscowych po typowo sportowe – potwierdzając prymat samochodów zasilanych gazem w zakresie oszczędności. Wśród nich pierwsze miejsce zajęła Panda Natural Power, z gamy produktów złożonej z 14 modeli Fiata o podwójnym zasilaniu (metan/benzyna), wśród których znajdują się samochody osobowe i dostawcze będące w stanie zaspokoić potrzeby klientów różnych kategorii. Należy przypomnieć, że z ilością prawie 400 000 sztuk sprzedanych do dzisiaj, Fiat jest europejskim liderem w dziedzinie samochodów z fabryczną instalacją metanową (OEM). Ponadto, dzięki wyjątkowemu wzrostowi popularności metanu, najbardziej ekologicznego i ekonomicznego paliwa dostępnego dzisiaj na rynku, już trzeci rok z rzędu Fiat okazał się najbardziej ekologiczną marką spośród 10 najlepiej sprzedających się marek w Europie, ze średnim poziomem emisji  CO2 równym 127,8 g/km, przy średniej rynkowej wynoszącej 145,8 g/km (wg danych niezależnego instytutu Jato Dynamics).

W płycie podłogowej Fiata Panda Natural Power umieszczono dwa niezależne zbiorniki metanu o łącznej pojemności 72 litrów (12 kg), zachowując w ten sposób oryginalną przestrzeń kabiny pasażerskiej, jak również przestrzeń przeznaczoną na bagaż (w zależności od rodzaju zastosowanej tylnej kanapy , pojemność bagażnika wynosi od 190 do 840 dm3, mierząc do poziomu dachu). Ponadto pojemność zbiornika na benzynę (30 litrów) zapewnia spokojne podróżowanie również w strefach, gdzie sieć stacji oferujących metan nie jest zbyt gęsta.
Fakt, że Fiat Panda Natural Power jest oszczędny nie ogranicza jego osiągów: silnik 1.2 Bipower rozpędza ten samochód do prędkości 140 km/h, przy zasilaniu gazem ziemnym (a do 148 km/h, przy zasilaniu benzynowym). Co również ważne, Fiat Panda z napędem na gaz ziemny, dba o środowisko naturalne –  jego poziom emisji CO2 to zaledwie 113 g/km. Jest to samochód innowacyjny, ekologiczny i ekonomiczny.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *