Fiat 500L w Genewie

Salon motoryzacyjny w Genewie jest okazją do światowej premiery Fiata 500L, nowego modelu poszerzającego gamę Fiata 500, który po wersji Abarth i Cabrio poszerza strategię marki, dążącej do wprowadzenia do swojej oferty nowych modeli, które będą w stanie zadowolić klientów różnego typu. Dzięki modelowi 500L, pięćsetka robi się większa, jeszcze raz oferując nowe doświadczenia i zaspokajając nowe potrzeby. O ile Fiat 500 jest bardzo kompaktowym samochodem dla młodych ludzi i do jazdy po mieście, o tyle model 500L jest pierwszym samochodem z rodziny pięćsetek, który mieści w sobie wszystkie najwspanialsze życiowe emocje: dzieci, znajomych, podróże. Za każdym razem wspaniałe emocje przechodzą we wspaniałe doświadczenia.
Fiat 500L, produkowany w serbskiej fabryce w Kragujevac, w Europie będzie dostępny w ostatnim kwartale 2012 r.

Made in Fiat
Model 500L jest wyrazem całkowicie fiatowskiej umiejętności tworzenia i projektowania samochodów, których innowacyjność widoczna jest w ich treści i formie. Treść utożsamiana jest z nowoczesnym pojęciem „kompaktowy”, które charakteryzuje wszystkie najbardziej innowacyjne modele Fiata w historii – począwszy od modelu 600 Multipla.


Podobnie jak Fiat 600 Multipla był prekursorem idei kompaktowego samochodu pasażerskiego, 500L jest nową interpretacją filozofii wyrażanej słowami „Po prostu więcej”, stosowanej przez Fiata w koncepcji samochodów typu Multispace. 500L w emocjonalny sposób na nowo określa kategorię kompaktowych samochodów dla nowoczesnej rodziny poprzez kontynuację niektórych działających na emocje elementów pięćsetki w niespotykanej wcześniej formie. Jest to idealne połączenie rozwiązań ułatwiających życie oraz przestronności wnętrza, która w tej kategorii stanowi punkt odniesienia.
Fiat 500L nosi wszelkie znamiona produktu stworzonego we Włoszech, co jest zasługą jego charakterystycznego, specyficznego i pełnego energii wyglądu.


Nowy model z gamy pięćsetki bazuje na konwencjonalnych rozwiązaniach, czego dowodem jest przestrzeń dla pasażerów typowa dla samochodu wielorakiego użytku, prezencja na drodze charakterystyczna dla małego SUVa i kompaktowe wymiary oraz wydajność warta samochodu należącego do segmentu B.


Zgodnie z tym nowym założeniem, Fiat 500L łączy w sobie cechy charakterystyczne dla różnych klas, oferując koncepcję innego niż wszystkie i wszechstronnego pierwszego samochodu, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych samochodów z segmentów B i C.

Design
Model 500L został zaprojektowany przez Centro Stile Fiat, które czerpało inspiracje z koncepcji przesuniętej do przodu kabiny, współczesnej interpretacji idei samochodu zaprojektowanego z myślą o osiągnięciu lepszego wyglądu zewnętrznego i dużej ilości światła wewnątrz. To właśnie tutaj pojawiają się płynnie połączone ze sobą szyby. Biegną one wokół całego samochodu, zapewniając lepszą widoczność i ułatwiając manewrowanie podczas parkowania. Przeszklony dach – największy w tej kategorii – również wpuszcza do kabiny Fiata 500L dużą ilość światła.

Jasny wewnątrz, kolorowy na zewnątrz. Dzięki ponad 30 odcieniom kolorów, Fiat 500L  zaoferuje najszerszą w tym segmencie gamę kolorów, zestawionych ze szczególnymi odcieniami bieli, szarości i czerni na aluminiowych obręczach kół.


Wnętrze modelu 500L wyróżnia także szeroki zakres i mnogość rozwiązań dostępnych dla klienta. Począwszy od deski rozdzielczej wykończonej w kolorze nadwozia, która przywołuje na myśl atmosferę i wykończenie typowe dla pięćsetki, po delikatną w dotyku tapicerkę z eleganckimi wykończeniami.


W dalszej kolejności wzrok przykuwają gustowne detale stylistyczne, jak np. wyszukany design kierownicy, przejrzyste podświetlenie deski rozdzielczej oraz praktyczne i oryginalne kształty dźwigni hamulca ręcznego i zmiany biegów.

Przestrzeń
Poziom komfortu, jaki oferuje nowy model 500L będzie punktem odniesienia za sprawą przestronności wnętrza, największej w tej klasie w stosunku do wymiarów zewnętrznych.
Kierowca i pasażerowie Fiata 500L znajdą na desce rozdzielczej mnóstwo podręcznych schowków, w których zmieszczą się wszystkie przedmioty codziennego użytku: od pilotów i telefonów komórkowych po butelki z wodą i parasol.


Przyjemność prowadzenia i komfort są większe dzięki wielofunkcyjności siedzeń, które można ustawiać we wszystkich płaszczyznach, z wykorzystaniem 8 różnych trybów.
Dla Fiata 500L zostanie stworzona pełna gama akcesoriów wykonanych w idealnym stylu pięćsetki: przystosowane znaki graficzne, chromowane pokrycia i odświeżacze powietrza. Ponadto dostępny jest również dachowy bagażnik na narty oraz uchwyt rowerowy dla tych, którzy  lubią uprawiać sport.

Wymiary nowego Fiata 500L – 415 cm długości, 178 cm szerokości i 166 cm wysokości – tworzą idealną przestrzeń do siedzenia i patrzenia na świat, być może podczas cudownej podróży, gdzie komfort zapewnia bagażnik o pojemności prawie 400 litrów, który pomieści do pięciu walizek lub pełnych rozmiarów wózek spacerowy.

Technologia
Fiat 500L oferuje znakomite osiągi w połączeniu z odpowiednią wydajnością i zużyciem paliwa. Wśród benzynowych silników wyróżnia się nowa jednostka TwinAir o pojemności 0,9 litra, nowa wersja dwucylindrowego silnika Fiata, który zdobył wiele nagród i dzięki małej pojemności i zastosowaniu turbosprężarki o dużej wydajności ustanowił rekord świata pod względem zużycia paliwa i poziomu emisji CO2.


Rekord niskiego poziomu emisji wśród silników benzynowych w kategorii MPV padnie również w przypadku tej najnowszej wersji. Oprócz jednostki TwinAir, w dniu wprowadzenia na rynek dostępny będzie również benzynowy silnik o pojemności 1,4 litra oraz dieslowski silnik MultiJet o pojemności 1,3 litra.

W modelu 500L Fiat zastosował swoje najlepsze silniki, dzięki  którym samochód ten zawdzięcza niskie zużycie paliwa i poziom emisji oraz większą przyjemność prowadzenia. Nie tylko oszczędne silniki, ale również zaawansowane technologie. Jedną z nich jest innowacyjna i wielokrotnie nagradzana aplikacja eco:Drive. Zapewnia ona dopasowane do indywidualnych potrzeb wskazówki dotyczące stylu jazdy, które pomagają ograniczyć zużycie paliwa i poziom emisji. Po raz pierwszy będzie ona dostępna w wersji działającej w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że model 500L wyposażony będzie w wirtualnego, osobistego trenera, który na bieżąco analizuje styl jazdy kierowcy i w oparciu o rzeczywiste parametry użytkowania pomaga mu go poprawić.


Charakterystyczne cechy przyjaznej dla użytkownika technologii Fiata widoczne są również w kabinie, o czym świadczy jej najnowocześniejsze wyposażenie. Zalicza się do niego niepowtarzalny, prosty i intuicyjny w obsłudze dotykowy interface, który po raz pierwszy zintegrowany jest z wszystkimi kluczowymi funkcjami samochodu (systemem nawigacji, systemem informacyjno-rozrywkowym, systemem samodiagnozy).


Duży ekran dotykowy z wbudowanym systemem nawigacji podnosi poziom zaawansowania wyposażenia w tej kategorii: przekątna o długości 5 cali, która zmienia go w niewielki tablet. Złącza USB, Bluetooth i AUX-IN umożliwiają kierowcy obsługę telefonu komórkowego bez odrywania rąk od kierownicy, odsłuchiwanie otrzymanych wiadomości tekstowych i słuchanie ulubionej muzyki przy użyciu najpopularniejszych smartfonów i odtwarzaczy MP3. Wszystko to jest możliwe bez odrywania uwagi od drogi, dzięki przyciskom umieszczonym na kole kierownicy oraz funkcji rozpoznawania głosu.


Ponadto model 500L wyposażony będzie we wszystkie najnowocześniejsze cyfrowe aplikacje. Najpopularniejsze z nich, dostępne na dotykowym ekranie w samochodzie, zapewniają dostęp do serwisów społecznościowych, kanałów informacyjnych wszystkich stron internetowych, począwszy od radia internetowego, co umożliwia słuchanie ulubionych kanałów cyfrowych.


Dedykowane oprogramowanie również cechować będzie wysoki poziom zaawansowania. Oprócz wspomnianej wcześniej aplikacji eco:Drive Live, do modelu 500L dostępna będzie również ekskluzywna aplikacja Fiata zwana my:Car. Przez cały czas będzie ona diagnozować, zapisywać i potwierdzać historię samochodu oraz jego stan techniczny.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *