Fiat 500 to we Włoszech

Fiat 500 i Fiat 500C wyposażone w jednostkę napędową TwinAir o mocy 85KM, Start&Stop oraz skrzynię biegów Dualogic, zajmują ex aequo pierwsze miejsce w klasyfikacji modeli benzynowych o najniższym poziomie emisji dwutlenku węgla, którą można znaleźć w „Guida al Risparmio di carburante” (przewodnik dotyczący oszczędności paliwa), przygotowany przez Ministerstwa Środowiska, Infrastruktury i Transportu oraz Rozwoju Ekonomicznego Włoch.

Z poziomem emisji CO2 wynoszącym 90 g/km, model-ikona marki Fiat konkuruje w zakresie poziomu emisji i zużycia paliwa z samochodami hybrydowymi, które znajdują się na czele klasyfikacji, potwierdzając skuteczność konkretnych i dostępnych rozwiązań technologicznych oferowanych przez firmę Fiat szerokiej Klienteli, która może czerpać z nich korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Wśród tych rozwiązań  wyróżnia się jednostka napędowa TwinAir: konkretny przykład tego, jak technologia przy zachowaniu przystępnej ceny, może zmniejszyć zużycie paliwa i poziom emisji.

Charakterystyki te zostały docenione nie tylko przez szeroką Klientelę, ale również przez najważniejsze jury międzynarodowe. Już w chwili swojego debiutu, silnik  TwinAir odniósł ogromy sukces w konkursie  „International Engine of the Year Awards 2011″, zdobywając 4 nagrody: nagrodę w kategorii pojemności (poniżej 1.000 cm3), tytuł „Best New Engine 2011″ i „Best Green Engine 2011″ oraz sam prestiżowy tytuł „Międzynarodowego Silnika Roku 2011″ („International Engine of the Year 2011″), najwyższe uznanie przewidziane w konkursie. Wyróżnienia te wzbogaciły się ostatnio o nowy tytuł  „Best Green Engine of the Year 2013″ – przyznany zasilanemu metanem silnikowi  0.9 TwinAir Turbo bi-fuel .

Również dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, szósty rok z rzędu marka Fiat zanotowała najniższy poziom emisji CO2 w Europie wśród najlepiej sprzedawanych marek. W roku 2012 samochody Fiata uzyskały średnią wynoszącą 119,8 g/km. Te znakomite wyniki potwierdzone zostały oficjalnie przez JATO Dynamics, czołową firmę badawczo-konsultingową w skali światowej motoryzacji.

Jest to ważne osiągnięcie, ilustrujące stałe zaangażowanie marki Fiat na rzecz zrównoważonej mobilności: w ciągu ostatnich 6 lat Fiat obniżył średni poziom emisji CO2 o 13%, z 137,3 do 119,8 g/km, a więc znacznie poniżej przewidzianego poziomu 130 g/km, przyjętego przez Unię Europejską na rok 2015.

W ten sposób Fiat wnosi znaczący wkład w poprawę poziomu emisji gazów cieplarnianych na terytorium Włoch, które – jak wykazano w „Guida al Risparmio di carburante” (przewodniku dotyczącym oszczędności paliwa) – są emitowane w 24,1% właśnie przez transport. Ponadto, 62,1% z tych zanieczyszczeń powietrza emitowane jest przez transport drogowy. Zasadniczą rolę odgrywa zatem rozwój technologiczny pojazdów, mający na celu ochronę środowiska.

To właśnie dzięki rozpowszechnieniu na rynku coraz bardziej ekologicznych samochodów, średnia ważona emisji CO2 pojazdów zarejestrowanych we Włoszech, zgodnie z danymi pochodzącymi z Europejskiej Agencji ds. Ochrony Środowiska, zmniejszyła się w ostatnich trzech latach, dochodząc do 126,2 g/km w roku 2012, poniżej średniego limitu Unii Europejskiej.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *