F12 berlinetta – następca Ferrari 599 nadchodzi

F12 berlinetta napędzana jest jednostką V12 o mocy 740 KM!

Na kilka dni przed targami w Genewie Ferrari zdecydowało się pokazać światu swoje nowe dziecko. F12 berlinetta to 740-konny potwór, zamknięty we wspaniałej powłoce zaprojektowanej przez Ferrari Styling Center i pracownię Pininfarina.

Nadwozie to całkowicie nowa, przestrzenna konstrukcja aluminiowa. Kompozyt składa się z 12 różnych stopów. W rezultacie konstrukcja jest o 20% sztywniejsza, a całość waży 1525 kg. Dla lepszego rozłożenia mas silnik, siedzenia i instrumenty wewnątrz kabiny zostały usytuowane możliwie blisko podłoża. Pozwoliło to na stworzenie wyjątkowo kompaktowego samochodu z nisko położonym środkiem ciężkości.

Pod maskę trafił silnik V12 o cylindrach rozwartych pod kątem 65 stopni. Łączna pojemność jednostki wynosi 6,2 litra. Poza mocą, wrażenie robi również moment obrotowy wynoszący 690 Nm. 80% tego momentu jest dostępna na poziomie 2500 obrotów. Silnik maksymalnie „kręci się” do 8700 obr./min. Nowoczesna konstrukcja jest o 30% mniej paliwożerna od swoich poprzedników, jednocześnie emitując 350 gramów CO2/km. Jest to jeden z najlepszych wyników w klasie.

Taki samochód musi dostarczać wielu wrażeń z jazdy. Sprint do 200 km/h trwa 8,5 sekundy. 100 km/h miga na liczniku po 3,1 sekundy. Skrzynia biegów pochodzi z F1 i jest konstrukcją dwusprzęgłową. F12 berlinetta pokonała tor Fiorano w 1 min. 23 s., tym samym osiągając wynik lepszy od wszystkich innych drogowych Ferrari testowanych na torze wcześniej.

Premiera internetowa już za nami. W rzeczywistości F12 berlinette będzie można zobaczyć już 6 marca na stoisku Ferrari w Genewie.

 

źródło: Ferrari / Mototarget

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3285

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *