Co zawiera rata w leasingu konsumenckim?

Warto jednak wiedzieć, że osoby fizyczne, czyli niemające firm, także mogą skorzystać z takiej opcji. Zasady są nieco inne, jednak specyfika takiego finansowania jest podobna. Sprawdź, co zawiera rata leasingu konsumenckiego.

 

 

 

 

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to forma finansowania, w której leasingodawca udostępnia konsumentowi (czyli osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej) dany przedmiot do czasowego użytkowania. Najczęściej jest to samochód, ale w leasing można też wziąć sprzęt AGD i RTV, komputer i wiele innych urządzeń. Dokładny zakres produktów, które można sfinansować w taki sposób, zależy od oferty konkretnego leasingodawcy.

Konsument regularnie płaci raty leasingowe, które składają się z kilku elementów. Po zakończeniu umowy może wykupić przedmiot za określoną kwotę, która jest nazywana wartością wykupu.

Leasing konsumencki KINTO ONE w Toyota Leasing umożliwia wybór czasu trwania umowy – możesz płacić raty przez 24, 36 lub nawet 48 miesięcy. W taki sposób możesz sfinansować nowy samochód, nie będąc przedsiębiorcą.

Możesz wybrać opcję z pełnym serwisem, wymianą opon i ubezpieczeniem lub zdecydować się na wariant bez dodatkowych usług. Sporą zaletą jest wysoki limit kilometrów, nawet do 195 tys. w ciągu trwania całej umowy.

KINTO ONE to przede wszystkim spora elastyczność. To ty wybierasz, jaki samochód chcesz sfinansować, ile będzie trwała umowa leasingowa i jakie dodatkowe opcje się w niej znajdą.

Warto wiedzieć, że leasing konsumencki różni się od operacyjnego. Drugi z nich skierowany jest do przedsiębiorców, a jego celem jest finansowanie środków trwałych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy warto korzystać z leasingu dla konsumentów?

Leasing konsumencki ma sporo zalet. Podstawową jest to, że można od razu korzystać z samochodu lub innego przedmiotu bez konieczności ponoszenia jednorazowego, zwykle wysokiego, wydatku. To główny powód, dla którego tak wiele osób interesuje się tą formą finansowania.

CZYTAJ DALEJ  Fiat 500L - nagrodzony

Wydanie nawet kilkuset tysięcy złotych na nowe auto od ręki to zwykle koszt „nie do przeskoczenia”. Leasing rozwiązuje ten problem – wygodna miesięczna rata dopasowana do możliwości spłaty nie narusza domowego budżetu, a pozwala sfinansować potrzebny zakup.

Dlaczego jeszcze warto zainteresować się leasingiem konsumenckim? Powodów jest kilka.

  • Elastyczne warunki umowy – zwykle można je dostosować do indywidualnych potrzeb, takich jak okres leasingowania, wysokość raty czy wartość wykupu.
  • Możliwość przeniesienia kosztów utrzymania i napraw przedmiotu na leasingodawcę – zgodnie z prawem leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu aż do momentu jego wykupu. To oznacza, że w przypadku wyboru opcji z serwisem i wymianą opon jest on odpowiedzialny za koszty związane z ich eksploatacją (tak jest np. w KINTO ONE).
  • Możliwość łatwej wymiany przedmiotu na inny po zakończeniu umowy – gdy minie okres leasingu, nie masz obowiązku wykupu leasingowanego przedmiotu. Możesz oddać go leasingodawcy i wybrać inny, na przykład nowszy model auta, który także będziesz spłacał w ratach leasingowych.
  • Niewiele formalności – firmy leasingowe zwykle stosują uproszczoną procedurę weryfikacji klienta. Ocena ryzyka odbywa się na podstawie przekazanych przez konsumenta informacji o dochodach.

Weź pod uwagę, że leasing konsumencki jest formą finansowania, która wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci opłat leasingowych. Przed podpisaniem umowy zawsze warto dokładnie przeanalizować warunki, aby wiedzieć, co konkretnie wchodzi w skład raty leasingowej.

Co zawiera rata leasingu konsumenckiego?

Rata miesięczna zawiera różne elementy, które łącznie stanowią koszt leasingu. Mogą się one różnić w zależności od warunków umowy i polityki leasingodawcy, jednak zwykle wyglądają podobnie. Zobacz, co wchodzi w ich skład.

  • Koszt finansowy – stanowi wynagrodzenie dla leasingodawcy za udostępnienie przedmiotu. Ta składowa raty może być określana jako odsetki, marża lub opłata za korzystanie z kapitału.
  • Amortyzacja wartości przedmiotu – kwota raty jest obliczana na podstawie spodziewanej utraty wartości produktu w wyniku jego użytkowania przez konsumenta.
  • Dodatkowe opłaty leasingowe naliczane przez leasingodawcę – na przykład koszty administracyjne, serwisowania przedmiotu lub inne opłaty związane z jego wykorzystywaniem.
  • Ubezpieczenie – leasingodawca wymagać, aby konsument miał odpowiednie ubezpieczenie, które chroni przedmiot przed szkodami. Zwykle nie trzeba takiej polisy wykupować oddzielnie – jej koszt stanowi składnik raty. 
  • Podatki – rata leasingowa może zawierać podatek VAT lub inne lokalne opłaty.
CZYTAJ DALEJ  Globalna sprzedaż ŠKODY niezmiennie w górę

Konkretne składniki raty leasingowej i ich wysokość mogą się różnić w zależności od oferty danego leasingodawcy i rodzaju przedmiotu, który jest finansowany. Przed podpisaniem umowy zawsze dokładnie sprawdź wszystkie zapisy.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *