Towarzystwa ubezpieczeniowe podają kwotę do zapłaty za pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych w oparciu o kalkulację przygotowaną indywidualnie dla każdego klienta. Wyjaśniamy, od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu i co można zrobić, aby w trudnych czasach nie przepłacać za polisę.
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu?
Ubezpieczenie samochodu można podzielić na ubezpieczenia o charakterze obowiązkowym i dobrowolnym. Do pierwszej grupy należy OC (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej), do drugiej zaś NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) i autocasco. Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu? Od tego, jaka jest suma ubezpieczenia. Ponadto składki ubezpieczeń komunikacyjnych są uzależnione od czynników związanych z kierowcą oraz z jego autem.
Wartość pojazdu
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na składkę ubezpieczenia samochodu jest wartość pojazdu – określa się ją na podstawie słownika wyceny, np. Eurotax. System wyceny pojazdów Eurotax uwzględnia takie aspekty, jak: marka, model, rok produkcji, przebieg, wyposażenie auta. W praktyce, im wyższa wartość pojazdu, tym wyższa składka ubezpieczeniowa.
Od czego zależy wysokość OC?
Każdy kierowca jest zobowiązany do zapłaty OC. Obowiązkowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) chroni właściciela samochodu przed konsekwencjami finansowymi wypadków czy kolizji, za które odpowiada. Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, które pokrótce omówimy.
- Wiek właściciela samochodu i staż za kierownicą
Zgodnie z regulacją Zwyżka za wiek, młodzi kierowcy mają naliczane wyższe składki.
- Miejsce zarejestrowania pojazdu
Kwota do zapłaty za OC może być zróżnicowana ze względu na miejsce rejestracji samochodu: w niektórych województwach będzie drożej, w innych taniej, a i w tym samym regionie Polski ceny w poszczególnych powiatach mogą się różnić.
- Stan cywilny
Kwestionariusz, który wypełniamy przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, zawiera pytania o liczbę osób, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym, dlatego OC dla singla jest droższe.
- Historia szkód
To najważniejszy parametr. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę liczbę spowodowanych przez kierowcę szkód, im jest ich mniej, tym niższa składka.
- Wiek samochodu
To, ile lat ma samochód, przekłada się nie tylko na jego stan techniczny, ale także na ubezpieczenie. Z jednej nowe pojazdy będą miały droższe OC (nowymi pojazdami zwykle jeździmy więcej), z drugiej – starsze samochody są mniej bezpieczne, gorzej wyposażone.
- Marka auta
Ubezpieczyciele gromadzą statystyki nt. przebiegu ubezpieczeń dla różnych marelk samocjhodów i wykorzystują je przy kalkulacji składki.
- Pojemność silnika, moc
Im większy, mocniejszy silnik w samochodzie, tym wyższa stawka OC.
Ubezpieczenie samochodu – co wpływa na stawkę AC?
Innym, popularnym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego jest autocasco. Przyjrzyjmy się zatem, na jakiej podstawie obliczana jest stawka, którą zapłacimy za polisę na to nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Podobnie jak w przypadku OC, na wartość AC mają wpływ:
- wiek i wartość auta (aby poznać wartość pojazdu, można skorzystać np. z bazy Eurotax);
- parkowanie samochodu – jeśli parkuje się we własnym garażu, opłata jest niższa niż gdy zostawia sie auto pod gołym niebem, na niestrzeżonym parkingu;
- zakres ochrony ubezpieczeniowej, sposób likwidacji szkód: można samemu określić, na czym komuś zależy w przypadku AC, na przykład czy w razie kolizji wybiera się części oryginalne, czy ich zamienniki, czy korzysta się z autoryzowanych czy nieautoryzowanych stacji naprawczych itp.;
- zabezpieczenie przed kradzieżą – im bardziej dba się o ochronę auta, tym mniej trzeba zapłacić za autocasco.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć swoje auto?
Na wysokość składki ubezpieczenia samochodu wpływa wiele czynników. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca uwagę na wartość pojazdu, wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, markę i model pojazdu oraz przede wszystkim historię ubezpieczeniową. W PKO BP kalkulację można uzyskać bez wychodzenia z domu: na stronie banku (iPKO) lub w aplikacji mobilnej IKO.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.