Co warto wiedzieć o serwisie skrzyni biegów?

Chcesz wykazać się proaktywną postawą i podjąć konkretne działania, które zapewnią bezawaryjną jazdę?

 

 

 

 

 

 

 

Na czym polega regeneracja skrzyni biegów?

Zależy Ci na tym, aby automatyczna jak i manualna skrzynia biegów działała prawidłowo w Twoim pojeździe? Jeśli owszem, warto zapoznać się z tym, na czym polega regeneracja skrzyni biegów. Otóż to działanie dotyczy wymiany zużytych części, takich jak np. łożyska, koła zębate, przekładnie czy uszczelki. To działanie pozwala znacznie wydłużyć żywotność skrzyni biegów i poprawi jej osiągi. Czas trwania tej procedury nie powinien przekraczać kilku dni roboczych – jest to jednak uzależnione od stopnia uszkodzenia skrzyni oraz dostępności poszczególnych części. Naprawa skrzyni biegów przeprowadzona w sprawdzonym warsztacie zapewni długie kilometry bezawaryjnej jazdy. W sytuacji, kiedy skrzynia jest już mocno wyeksploatowana, wówczas konieczny może się okazać zakup nowej. Decydując się na taki krok, warto postawić na sprawdzone zakłady prowadzące sprzedaż skrzyni biegów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że otrzymujesz sprawdzony jakościowo sprzęt, który posłuży Ci przez długi czas.

Naprawa skrzyni biegów – kiedy jest potrzebna?

Zastanawiasz się, kiedy należy wymienić lub naprawić skrzynie biegów? Przyjrzymy się wspólnie okolicznościom, w których jest to konieczne. Na początku warto wspomnieć o jednej z powszechniej występujących sytuacji, czyli o przegrzaniu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których silnik pracuje bez oleju. Wówczas przegrzanie następuje o wiele szybciej, co może doprowadzić do wewnętrznych uszkodzeń łożysk czy kół zębatych. Inny przypadek dotyczy sytuacji, w której ma miejsce nadmierne zużycie przy jednoczesnym zaniechaniu wymiany płynów lub nieszczelności w zakresie skrzyni biegów. Kolejna możliwość, w której konieczna staje się naprawa manualnych skrzyń biegów dotyczy scenariusza, w którym zanieczyszczony olej dostaje się do układu olejowego, co skutkuje uszkodzeniem części. To jednak nie koniec – brudny olej przyczynia się do awarii skrzyni biegów również dlatego, że przyciąga wilgoć z powietrza.

 

W sytuacji, kiedy serwis skrzyni biegów może okazać się droższy niż zakup nowej, wówczas bardziej opłacalnym zabiegiem będzie oczywiście wyposażenie się w nową skrzynię. Praktyka pokazuje jednak, że przy pilnowaniu cyklicznych przeglądów można liczyć na uniknięcie tego wydatku. 

Serwis skrzyni biegów – podsumowanie

Skrzynia biegów jest przykładem złożonego mechanizmu. Z tego właśnie powodu ewentualne awarie mogą wiązać się z perspektywą dużych kosztów. Ostateczna kwota zależy od tego, co dokładnie ma podlegać wymianie oraz to, czy naprawiana ma być automatyczna czy manualna skrzynia biegów. Z reguły regeneracja manualnych skrzyń jest tańsza niż w przypadku automatycznych. Gdy skrzynia biegów w Twoim pojeździe ma wadę fabryczną, wówczas zakup nowego egzemplarza może czasowo rozwiązać problem. Jeśli bowiem stwierdzono, że konkretny model przekładni znany jest z występowania usterki, wówczas nie ma gwarancji, że montaż nowej skrzyni całkowicie rozwiąże problem.

 

Powyższy poradnik powinien przybliżyć Ci kwestię dotyczącą serwisu skrzyni biegów. Zanim zdecydujesz się na regenerację tego mechanizmu, warto poświęcić czas na znalezienie zaufanego warsztatu. Precyzja w wykonywaniu napraw oraz sięganie po sprawdzone części to gwarancja sukcesu!

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3234

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *