Każdy samochód posiada indywidualny VIN, który nadawany jest jeszcze w fabryce. Jak go rozszyfrować i jakie informacje można z niego odczytać? W jakich sytuacjach wykorzystuje się numer VIN pojazdu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest numer VIN?
Numer VIN, czyli z ang. Vehicle Identification Number to numer identyfikacyjny pojazdu, który jest umieszczony na jego ramie lub nadwoziu. Ten sam numer znajduje się również na tabliczce znamionowej. Sam numer składa się z 17 znaków, wśród których znajdują się zarówno litery, jak i cyfry. Każdy samochód zjeżdżający z taśm produkcyjnych musi posiadać indywidualny numer VIN, który umieszczany jest również w jego dokumentach rejestracyjnych.
Jak odczytać numer VIN?
Numer VIN to ciąg 17 znaków, który składa się z trzech sekcji opisujących konkretne informacje. Jest to:
- WMI z ang. World Manufacturer Identifier – sekcja składająca się z trzech znaków, która oznacza międzynarodowy kod producenta. Pierwszy litera WMI określa rejon geograficzny producenta, a kolejne dwie to kod, który przydzielony jest krajom i producentom przez SAE (Society of Automotive Engineers);
- VDS z ang. Vehicle Descriptor Section – sekcja składająca się z sześciu znaków, z czego cztery ostatnie to cyfry. Przedstawia ona ogólną charakterystykę pojazdu i można z niej odczytać informacje o modelu auta, poziomie wyposażenia, jak np. obecności poduszek powietrznych, czy układów elektronicznych wspomagających bezpieczeństwo oraz zastosowanej jednostce napędowej. Sekcję zamyka tzw. znak kontrolny, który umożliwia sprawdzenie poprawności numeru VIN;
- VIS z ang. Vehicle Identifier Section – sekcja składająca się z 8 znaków, z których można odczytać rok produkcji danego egzemplarza, kod zakładu wytwarzającego samochód oraz jego numer seryjny konkretnego. Warto jednak pamiętać, że nie dla każdego producenta rok modelowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Przykład mogą stanowić niemieccy producenci, którzy rozpoczynają nowy rok modelowy po wakacjach, czyli z początkiem września.
Do czego służy numer VIN?
Jak już wspomniano numer VIN to numer identyfikacyjny pojazdu. Wykorzystuje się go przede wszystkim do zweryfikowania kompatybilności części zamiennych. Podanie numer VIN samochodu w sklepie umożliwia sprzedawcy odpowiednie dopasowanie podzespołów, co w branży motoryzacyjnej nie jest oczywiste, ponieważ ten sam model auta z tego samego rocznika jest produkowany zazwyczaj w kilku wersjach, które różnią się od siebie różnymi elementami. W ostatnich na popularności zyskuje również sprawdzanie używanego samochodu po VIN, co zazwyczaj robi się przed zakupem. Sprawdzenie auta po VIN pozwala zweryfikować m.in. jego historię, przebieg, czy liczbę właścicieli. Jest to bardzo prosta czynność, którą można wykonać w Internecie.
Na pierwszy rzut oka numeru VIN może wydawać się ciągiem przypadkowych znaków. Umiejętność jego odczytywania pozwala jednak zidentyfikować dany pojazd. Warto również pamiętać o sprawdzeniu auta po VIN przed zakupem, ponieważ można dzięki temu zweryfikować prawdomówność sprzedawcy, a co za tym idzie podjąć właściwą decyzję.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.