Cicha rewolucja

jest odpowiedzialny za 25% emisji CO2 i 50% zużycia oleju napędowego w miastach. Jednocześnie w wielu miejscach na świecie wprowadzane są restrykcje, mające na celu zmniejszenie ruchu pojazdów oraz ograniczenie emisji spalin i hałasu w centrach miast. Wyzwaniem dla nowoczesnego, zrównoważonego transportu jest taka organizacja logistyki miejskiej, która pogodzi potrzeby rynku i środowiska.

Samochody i pojazdy elektryczne stwarzają dla miast możliwości, jakich nie daje żaden inny rodzaj transportu. Nie emitują spalin podczas jazdy i nie hałasują, co pozwala dostarczać towary bez zanieczyszczania powietrza i w bardziej elastycznych godzinach – mówi Agata Szczech, Dyrektor Public Relations Renault Polska. We Francji każde miasto powyżej 100 tys. mieszkańców jest zobowiązane do uwzględniania kwestii zrównoważonej koncepcji transportu towarów w ramach polityki transportowej miasta. Jedną z realizowanych koncepcji są wielopoziomowe modele logistyki, które proponują dostarczanie towarów w kilku etapach, np. pociąg dowozi materiały na obrzeża miasta, stąd są one przewożone w samochodach elektrycznych w odpowiednie strefy miasta, z których są następnie dostarczane do odbiorców końcowych małymi pojazdami elektrycznymi czy skuterami, również napędzanymi prądem.  

Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest też wykorzystanie drogi wodnej. W Paryżu firmy transportowe rozpoczęły w 2011 r. dystrybucję paczek, korzystając z magazynów umieszczonych na barkach. Barki zatrzymują się w wyznaczonych miejscach w centrum miasta, skąd towar jest dalej dostarczany za pośrednictwem elektrycznych trójkołowych skuterów. Doświadczenia europejskie pozwalają nam myśleć o nowych, a jednocześnie już sprawdzonych rozwiązaniach transportowych dla polskich miast – podsumowuje Agata Szczech, Dyrektor Public Relations Renault Polska.

 

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3063

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *