Chevrolet: Historia marki i jej najnowsze modele

Jeśli dodamy do tego odrobinę przypadku, mamy gotową receptę na sukces w stylu iście amerykańskim. Chevrolet był wynikiem ambicji jednego człowieka, zrealizowanym przez drugiego, choć ich drogi na przemian schodziły się i rozchodziły. William Durant włożył w to wiedzę i zdolności menadżerskie, podczas kiedy Louis Chevrolet dał nazwisko i zaraził pasją do wyścigów. W 1912 roku świat powitał drogi i szybki samochód Chevroleta, by stać się z czasem ekonomiczną marką odnoszącą sukcesy na całym globie.

 

 

Chevrolet – Historia marki 

Urodzony w 1861 roku William Durant już w latach 90′ dał się poznać, jako prężny producent i sprzedawca powozów konnych. Liczba sukcesów na całym świecie spowodowała, że młody, około czterdziestoletni wnuk jednego z pierwszych gubernatorów stanu Michigan postanowił rozwinąć skrzydła, zakładając Buick Motor Co. W ciągu zaledwie kilku lat William Durant stał się niezwykle majętnym człowiekiem, a popularność Cadillaca, Oldsmobila i Oaklanda stała się zarzewiem do powstania kolejnego koncernu – General Motors.

 

Kryzys bankowy w 1910 roku pozbawił Williama stanowiska, lecz w jakimś sensie spowodował spotkanie z innym fascynatem motoryzacji, Louisem Chevrolet. Pierwszy z panów chciał budować auta, drugi marzył o sukcesach sportowych uzyskanych w samochodzie nazwanym jego nazwiskiem.

 

Po licznych perypetiach i uzyskaniu praw do nazwy marki Durant – zapewne wzorując się na poczynaniach Forda – stwierdził, że rynek przystępnych cenowo aut będzie jego nowym celem. Kluczem do sukcesu okazał się Chevrolet 490. Był tak tani, że zaczął stanowić konkurencję nawet dla Forda T.

 

Z czasem Zarząd GM uznał, że Chevrolet może być ekonomiczną marką odnoszącą spore sukcesy na całym świecie. W ten sposób firma stała się globalnym koncernem, dysponującym pod koniec lat 20’ fabrykami w wielu miastach, w tym jedną w Warszawie.

Chevrolet – modele 

II wojna światowa wymusiła na koncernie produkcję głównie ciężarówek, dopiero w 1953 roku marka odzyskała oddech, prezentując dumnie kultowy model Corvette wyposażony w 6-cylindrowy silnik o mocy 150 KM.

 

Chevrolet, jako niekwestionowana legenda amerykańskiej motoryzacji, był niezwykle płodny, o czym świadczy alfabetyczna lista wszystkich modeli Chevroleta, stworzona na potrzeby niniejszej publikacji: Alero, Astro, Avalanche, Aveo, Beretta, Blazer, Camaro, Caprice Classic, Captiva, Cavalier, Corvette, Corsica, Cruze, Epica, Evanda, Express, G20, G30, Gladiator, HHR, Impala, Kalos, Lacetti, Lumina, Malibu, Matiz, Monte Carlo, Nubira, Orlando, Rezzo, S-10, Silverado, Spectrum, Sprint, Spark, Suburban, Tacuma, Tahoe, Tracker, TrailBlazer, Trax, Venture i Volt.

 

Sam William Durant pozostał aktywny zawodowo do końca swojego życia. Nawet ożenił się w wieku 81 lat. Małżeństwo nie trwało co prawda zbyt długo, ponieważ w 1947 roku William dostał zawału i zmarł w Nowym Yorku, pozostawiając po sobie ogromny dorobek.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3234

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *