Amortyzacja części w AC – co warto wiedzieć?

A może jedyne czym się kierowałeś to cena lub renoma firmy? W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest prosta, bo zakres ochrony jest zawsze taki sam, ale w przypadku AC, jego zakres zawsze zależy od firmy ubezpieczeniowej. Co zatem powinieneś wiedzieć na ten temat?

 

 

 

 

Amortyzacja części w AC

Oczywistym jest, że wszystkie części w naszym samochodzie ulegają zużyciu wraz z ich eksploatacją. Z wiekiem tracą one na wartości podobnie jak cały pojazd. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły pojęcie amortyzacji części. Co za tym idzie? Amortyzacja części samochodowych określa wartość ich zużycia. Zatem w przypadku szkody, w ramach polisy AC, odszkodowanie zostanie pomniejszone o ustalony w umowie ubezpieczenia procent amortyzacji. Jednak nie zawsze musi tak być. Najpierw sprawdź zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia, przedstawionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Następnie zapytaj o możliwość zniesienia amortyzacji z uwagi na zużycie części. 

Wycena szkody bez amortyzacji części

Z likwidacją szkody zwykle wiążą się trudności, zwłaszcza w załatwianiu formalności. Warto sobie ich oszczędzić już na starcie przy zawieraniu umowy. Amortyzację części możesz „usunąć” z jej zapisów i liczyć na uzyskanie odszkodowania w pełnej kwocie w przypadku szkody. Kiedy towarzystwo nie bierze pod uwagę spadku wartości części? Najczęściej wtedy, kiedy zdecydujesz się opłacać wyższą składkę ubezpieczenia AC. Wówczas, podczas naprawy pojazdu wskutek szkody, możesz liczyć na maksymalne pokrycie jej kosztów. Innymi słowy opłacając wyższą składkę AC kosztorys bez amortyzacji będzie opiewał na wyższą kwotę. Decyzja należy więc do Ciebie. Przemyśl jak często i intensywnie będziesz eksploatować swój samochód i zastanów się, czy wyższa składka może się opłacać. Pamiętaj, przed czym chroni Cię ten rodzaj ubezpieczenia i przeanalizuj czy amortyzacja części, jaka w ubezpieczeniu AC ujmowana jest przez towarzystwa, lepiej by była zniesiona.

Zniesienie amortyzacji części w AC – opłaca się?

Ubezpieczenie AC (ubezpieczenie autocasco) chroni Cię zarówno przed uszkodzeniami pojazdu z Twojej winy jak i czynnikami, na które nie masz wpływu. Na przykład kradzież, powódź czy pożar. Co więcej, w przypadku kradzieży, wcale nie musi Ci zniknąć cały samochód. Części również obejmowane są takim ubezpieczeniem, więc jeśli złodziej ukradnie tylko część pojazdu, również możesz uzyskać wypłatę odszkodowania z tego tytułu. Dlatego zastanów się, czy zniesienie amortyzacji części Ci się opłaca, czy jednak lepiej płacić wyższą składkę. Ze zniesieniem amortyzacji bowiem wiążą się nie tylko wyższe koszty, ale też wyższe odszkodowanie. 

Jak jeszcze nie stracić kilkudziesięciu procent wartości części?

Decydując się na AC, sprawdź umowę. Sposób naprawy auta może różnić się pomiędzy różnymi towarzystwami. Jedne z nich będą oferować jedynie formę bezgotówkową (kierując pojazd do autoryzowanego warsztatu) a inne oferować obie opcje (bezgotówkową i gotówkową). Przy naprawie gotówkowej, czyli w momencie kiedy otrzymujesz pieniądze na naprawę samochodu w dowolnym warsztacie, ubezpieczyciel najczęściej bierze pod uwagę koszt części zamiennych, czyli tańszych i często jakościowo gorszych. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest opcja bezgotówkowa, gdy ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z autoryzowanym warsztatem. 

Skorzystaj z kalkulatora

Decydując się na ubezpieczenie zawsze warto skorzystać z kalkulatora, który obliczy dla Ciebie wysokość składek i pomoże wybrać najlepszą ofertę. Dobry kalkulator znajdziesz tutaj https://kalkulator-ubezpieczen.pl/

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *