Alfa 159

Ta oryginalna limuzyna, następczyni Alfy 156, modelu, który cieszył się dużym zainteresowaniem (od 1997 roku do dnia dzisiejszego sprzedano 680.000 egzemplarzy) jest wyraźnie nowym punktem odniesienia w swoim segmencie.

Model 159 powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenia marki w sektorze prestiżowych limuzyn sportowych i daje początek nowej generacji samochodów osobowych.

Co warto podkreślić, projekt „Alfa 159” opracowany został na bazie innowacyjnej metodologii, zainicjowanej przez międzynarodowy zespół, któremu udało się uzyskać charakterystyki zapewniające maksymalną przyjemność jazdy, wysokie osiągi i jedyny w swoim rodzaju styl, a przy tym zaoferować najlepsze rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa, komfortu i wytrzymałości.

Wszystkie te elementy znalazły wyraz w absolutnie innowacyjnym nadwoziu o nowym zawieszeniu oraz w zespołach napędowych i skrzyni biegów nowej generacji. Są one absolutną nowością, wyrazem hołdu dla historii limuzyn Alfy Romeo. To właśnie z tego nadzwyczajnego dziedzictwa korzystali projektanci skupiając swą uwagę na niepowtarzalnym włoskim stylu.

Styl

Nowa Alfa 159 jest prestiżową limuzyną łączącą subtelny włoski styl ze “sportową elegancją” tak charakterystyczną dla Alfy Romeo. Nowy samochód, zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro we współpracy z Centrum Stylu Alfa Romeo, jest niezwykle wytworny. Ma piękny styl nadwozia, a jednocześnie łączy przestronność z kompaktowością, typową dla sportowego stylu Alfy Romeo. Wymiary modelu są następujące: długość 4.660 mm, szerokość 1.828 mm, wysokość 1.417 mm i rozstaw osi 2.700 mm.

Już na pierwszy rzut oka klienta oczaruje „mocny” przód z logo marki o dużych rozmiarach. To właśnie ona podkreśla „agresywność” stylistyczną i elegancję kształtów. Wrażenie to zostaje dodatkowo wzmocnione przez boczne wyloty powietrza, wyszukany kształt reflektorów oraz pokrywę silnika, która ukrywa obecność potężnego zespołu napędowego, a także poprzez zwarte wnętrze nadwozia oraz szerokie błotniki.

W pełni spójna z częścią przednią jest część tylna auta, o takim samym stylu. Ponadto profil Alfy 159 pokazuje elegancję auta: z jednej strony proporcja pomiędzy długą pokrywą silnika, a zwartym wnętrzem czyni ów model fascynującym; z drugiej zaś sportowy charakter wynika z połączenia powierzchni przeszklonych z bokami samochodu, co wpływa także na kompaktowy charakter wnętrza, uzyskany dzięki odpowiednio ukształtowanym słupkom bocznym. Boki samochodu wyróżniają się elegancko zarysowanymi przetłoczeniami, co nadaje samochodowi dynamizmu i agresywności.

Podobnie jak linia zewnętrzna, także wnętrze, zaprojektowane przez Centrum Stylu Alfa Romeo, łączy bogactwo estetyki z osobowością sportową. Cechę tę podkreśla zwłaszcza usytuowanie układu kierowniczego, będące wynikiem precyzyjnej kombinacji pomiędzy zespołem pedałów, siedzeniem, kierownicą i dźwignią zmiany biegów – tak pomyślanej, aby zapewnić kierowcy maksymalną kontrolę i komfort prowadzenia.

Wnętrze samochodu zaprojektowano z myślą o wygodzie kierowcy, dlatego zwracano uwagę na wszystkie przyrządy “cockpitu”, obejmującego układ kierowania, w skład którego wchodzi klasyczne trójramienne koło kierownicy, wskaźniki na konsoli i dźwignia zmiany biegów. Jednorodność stylistyczną podkreślają między innymi okrągłe kształty wskaźników analogowych, kratki wylotów powietrza, przyciski i pokrętła. Kolejnymi spójnymi elementami są symbolika i grafika, które są jasne i czytelne.

Strefa przeznaczona dla pasażera wyróżnia się dużą przestrzenią z opływową deską rozdzielczą połączoną z panelem drzwi, co sprawia wrażenie większej wygody. W podobny sposób zaprojektowano także opływowe siedzenia przednie i tylne o charakterze sportowym, wykonane ze starannie dobranych materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem detali: na podkreślenie zasługują szwy oraz tradycyjnie wykonane obszycie i listwy ozdobne. Tak więc, wnętrze nowej Alfy 159 urzeczywistnia doskonale wyważoną elegancję i sportowy charakter, a więc cechy wyróżniające wszystkie auta Alfy Romeo. Podkreślają je materiały o wysokiej jakości, szlachetne skóry Frau® “Pieno Fiore”, aluminiowe elementy przyjemne w dotyku, a ponadto wyrafinowana faktura, która ujmuje „rękodzielniczym” wykonaniem.

Komfort

Alfa 159 oferuje kierowcy i pasażerom technologie, które gwarantują najwyższy komfort dynamiczny, akustyczny i klimatyczny. Osoby podróżujące docenią z pewnością wnętrze – ciche, przyjemne i pozbawione drgań, co jest efektem doskonałego wyciszenia samochodu oraz wysokiej sztywności skrętnej karoserii. Ale nie tylko. Oprócz wyjątkowego wyposażenia, zapewniającego maksymalną wygodę wewnątrz, nowy model oferuje obszerny bagażnik i liczne, niezwykle funkcjonalne schowki. Dostępne są również: Tempomat (Cruise control); czujniki deszczu, zmierzchu i parkowania (przedni i tylny); nawigacja satelitarna z mapami (z podglądem typu “bird-view”), sterowany głosem zintegrowany zestaw głośnomówiący GSM; automatyczna klimatyzacja dwu- lub trójstrefowa, radio z odtwarzaczem CD, zmieniacz na 10 płyt CD (z odtwarzaniem plików MP3); Hi-Fi Sound System BOSE® z głośnikiem centralnym umieszczonym na desce dla lepszych efektów akustycznych; elektrycznie regulowane fotele oraz składane tylne siedzenie. Zastosowano tu również uruchamianie silnika za pomocą przycisku umieszczonego na konsoli.

Zachowanie się samochodu na drodze

Alfa 159 ma nadzwyczajną przyczepność do drogi, która zawsze charakteryzowała Alfy Romeo. W przypadku tego modelu, to zasługa nowych zawieszeń (z przodu czterowahaczowe, z tyłu typu multilink) i wyjątkowo precyzyjnego układu kierowniczego (jednego z najlepszych wśród sedanów, montowanego seryjnie i o małej średnicy skrętu). Ponadto, nowa prestiżowa limuzyna proponuje liczne systemy elektroniczne kontroli trakcji, a wśród nich: VDC (Vehicle Dynamic Control), system antypoślizgowy ASR (Anti Slip Regulation), funkcja HBA (Hydraulic Brake Assistance) uaktywniającą się w przypadku awaryjnego hamowania, zintegrowany układ ABS z EBD i w końcu system Hill Holder, ułatwiający ruszanie pod górę.

Oprócz wersji z napędem na przednie koła, Alfa 159 posiada również napęd integralny stały Q4 – rozwiązanie zapewniające wysoką moc i przyjemność prowadzenia. Napęd 4×4 typu permanentnego z trzema mechanizmami różnicowymi w Alfie 159, który jest dynamicznie przenoszony na cztery koła zarówno w chwili przyspieszania, jak i zwalniania, osiąga w ten sposób najwyższy poziom bezpieczeństwa aktywnego i zapewnia samochodowi sportowego ducha.

Środkowy mechanizm różnicowy samoblokujący Torsen C przenosi moment obrotowy rozdzielając 57% mocy na koła tylne i 43% na koła przednie w taki sposób, aby oferować stały efekt delikatnej nadsterowności, szczególnie odczuwalny przy sportowym prowadzeniu. System zapewnia optymalny napęd w każdych warunkach przyczepności do drogi dzięki kontroli automatycznej jakiegokolwiek poślizgu.

Bezpieczeństwo bierne

Poprzez Projekt Alfy 159 włoski koncern chce być postrzegany jako przedsiębiorstwo oferujące najlepsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa biernego. Z tego też powodu inżynierowie Alfy Romeo specjalnie zaprojektowali i opracowali nową płytę podłogową “premium”, wykorzystując materiały o wysokich parametrach, blachy wielowarstwowe i spawanie laserowe. W konstrukcji nadwozia wykorzystano wiele rozwiązań, takich jak np.: elementy o konstrukcji skrzynkowej zamkniętej, sztywno połączone, zarówno poprzecznie jak i pionowo; trzy linie obciążenia w części przedniej; ciągłość podłużnic na całej długości samochodu; zintegrowane struktury i większą ilość punktów zgrzewania w pobliżu węzłów strukturalnych. W wyniku tych operacji uzyskano doskonałą sztywność skrętną nadwozia, plasującą model na szczycie segmentu: ponad 180.000 daNm/rad.

Ponadto Alfa 159 oferuje aż osiem poduszek powietrznych (wśród których wyróżniają się poduszki chroniące kolana i poduszki boczne wraz z kurtynami powietrznymi rozkładającymi się wzdłuż całej powierzchni przeszklonej); innowacyjne pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami obciążenia; siedzenia przednie z urządzeniem „przeciwuderzeniowym”, które podczas uderzenia z tyłu przybliża zagłówki chroniące szyję pasażerów. Warto podkreślić fakt, że Alfa 159 jest pierwszym samochodem w swoim segmencie, który oferuje poduszkę zabezpieczającą również kolana pasażera. Wszystkie te rozwiązania, czynią z Alfy 159 nowy punkt odniesienia w dziedzinie bezpieczeństwa dla całego segmentu. Potwierdzają to doskonałe wyniki uzyskane podczas najsurowszych prób, podczas których testowano wszystkie możliwe rodzaje wypadków (zderzenia czołowe, boczne, przewrócenie samochodu, uderzenie z tyłu i pożar) i brano pod uwagę różne prędkości, przy których może dojść do wypadku, a także różne typy przeszkód oraz ochronę pasażerów o bardzo zróżnicowanych cechach fizycznych.

Silniki i skrzynie biegów

Nowy model proponuje szeroki i zróżnicowany wachlarz silników. Przede wszystkim model wyposażono w trzy nowe silniki JTS z dwoma ciągłymi regulatorami fazy (zaworów ssących i wydechowych): 3.2 V6 24v o mocy 191 kW (260 KM), 2.2 o mocy 136 kW (185 KM) i 1.9 o mocy 118 kW (160 KM) – a więc posiadające specyficzny współczynnik mocy zawierający się w przedziale między 81 a 85 KM/l. Wszystkie jednostki spełniają wymagania ograniczające emisję zanieczyszczeń według normy Euro 4 i są napędami o wysokich osiągach wykorzystujących optymalnie bezpośredni wtrysk paliwa. Jest to szczególny system spalania, który nosi nazwę JTS: Jet Thrust Stoichiometric. Dla klienta oznacza to doborową jednostkę napędową, która podnosi osiągi i komfort prowadzenia. Wspomniane trzy silniki oferują doskonały moment obrotowy, który uzyskiwany jest w 88% już przy o 2.000 obr./min: 322 Nm (32,8 kgm) przy 4.500 obr/min dla 3.2 V6 JTS; 230 Nm (23,4 kgm) przy 4.500 obr/min dla 2.2 JTS; i w końcu 190 Nm (19,4 kgm) przy 4.500 obr/min dla 1.9 JTS.

Alfa Romeo zawsze plasowała się również w czołówce, jeśli chodzi o jednostki napędowe z zapłonem samoczynnym, czego przykładem jest 2.4 JTDm o 5 cylindrach, 20v o mocy 147 kW (200 KM przy 4.000 obr/min) i momentem obrotowym 400 Nm (40,8 kgm przy 2.000 obr/min). Do tego dochodzą również dwie jednostki 1.9 JTDm: pierwsza to silnik “16v” o mocy 110 kW (150 KM przy 4.000 obr/min) i momencie obrotowym 320 Nm (32,6 kgm przy 2.000 obr/min), drugi natomiast to “8v” o mocy 88 kW (120 KM przy 4.000 obr/min) i momencie obrotowym 280 Nm (28,6 kgm przy 2.000 obr/min).

Wszystkie jednostki to “Common Rail” trzeciej generacji, oznaczone symbolem JTD, wykorzystujące technologię Multijet, dysponującą doładowaniem z turbosprężarką o zmiennej geometrii oraz chłodnicą intercooler. Silnik 1.9 JTDm 16v posiada specyficzną konstrukcję wirnika turbiny projektu Alfy, natomiast 2.4 JTDm wyposażony jest w nową głowicę cylindrów i nowe korbowody wykonane z wysokowytrzymałej stali.

Dodatkowo wszystkie trzy jednostki napędowe spełniają wymagania normy Euro 4 i oferują, w wyposażeniu seryjnym, filtr cząstek stałych (DPF), który eliminuje szkodliwe cząstki węgla. System ten ma charakter “for life”, nie wymaga więc ani konserwacji, ani wymiany.

Wszystkie silniki współpracują z nowymi skrzyniami biegów mechanicznymi (z sześcioma przełożeniami każda), charakteryzującymi się krótkim skokiem, precyzyjnymi przełożeniami i zmniejszonym obciążeniem. Ponadto w niektórych wersjach dostępne będą także skrzynie automatyczne oraz skrzynia zrobotyzowana MTA (typu Selespeed), wszystkie z sześcioma przełożeniami.

Gama i usługi

Nowy model proponuje bardzo zróżnicowaną gamę, z której każdy klient może wybrać własną Alfę 159. W ofercie znajdziemy samochód z sześcioma jednostkami napędowymi i dwiema wersjami wyposażenia; dziewięcioma kolorami karoserii; z deską rozdzielczą dostępną w trzech odcieniach (czarnym, szarym/szarym, czarnym/beżowym) i tapicerką wykonaną z weluru, Alfatexu® lub ze skóry Frau® “Pieno Fiore”. Dla wszystkich klientów, nawet tych najbardziej wymagających, do wyboru są zróżnicowane poziomy wyposażenia i akcesoria, a także wachlarz możliwości finansowych i usług związanych z wynajmem samochodów, niespotykany dotąd na rynku samochodowym.

Jakość

Alfa Romeo 159 to samochód zaprojektowany z założeniem najwyższej jakości, nie tolerującej żadnych kompromisowych rozwiązań.

Koncepcja ta obecna była na wszystkich etapach procesu rozwoju auta, zaczynając od projektu wyrobu poprzez niezliczone próby, którym poddawano model, aż do momentu przystąpienia do procesu produkcyjnego. Jakość Alfy 159 wyraża się także w doborze materiałów wnętrza, precyzyjnie dopasowanych i miękkich w dotyku; w obróbce zewnętrznej, która przewiduje ochronny lakier wodny o podwójnej warstwie przezroczystej zachowującej połysk w czasie cyklu życia modelu; a także w doborze silników gwarantujących osiągi i komfort jazdy na najwyższym poziomie. Dla Alfy 159 „jakość” oznacza także „jakość dynamiczną” najwyższej kategorii, uzyskaną poprzez zastosowanie wyrafinowanego zawieszenia o dużej sztywności skrętnej nadwozia.

“Jakość” to wreszcie charakter usług oferowanych klientom, w tym rozwiązania spełniające wszystkie ich oczekiwania.

Wkład spółek Grupy Fiat

W realizację tego fascynującego samochodu przedsiębiorstwo zaangażowało swoje najlepsze zasoby, przywiązując wagę na najwyższej jakości i niezawodności w trakcie całego procesu rozwoju auta oraz samego procesu produkcyjnego. Nawiązana została korzystna współpraca z dostawcami zewnętrznymi oraz z niektórymi spółkami Grupy Fiat, wśród których znalazły się Magneti Marelli, Ośrodek Badań Fiata i Elasis. Współpraca ta przyniosła wiele innowacyjnych rozwiązań, które sprawiają, że Alfa 159 stanowi nowy punkt odniesienia w swojej kategorii.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *