Akumulator samochodowy – dlaczego lepiej skorzystać z warsztatu?

W czasie użytkowania może on wymagać również podładowania. Czy warto te czynności wykonywać samodzielnie? Niekoniecznie! Zwłaszcza w przypadku nowszych samochodów powinniśmy rozważyć opcję skorzystania z warsztatu samochodowego, który profesjonalnie zdiagnozuje akumulator samochodowy i oceni, czy nadaje się on jeszcze do naładowania, czy konieczna jest wymiana akumulatora na nowy.

 

 

 

Akumulator samochodowy – ryzyko samodzielnej wymiany i ładowania 

Możemy spróbować wymienić akumulator samochodowy samodzielnie, warto jednak przemyśleć, czy jest to opłacalne. Wymiana akumulatora w przydomowym warsztacie nie wymaga opłaty za robociznę, ale może doprowadzić do tego, że konieczne będą kosztowne naprawy. Czy warto ryzykować? Nowsze modele samochodów są wyposażone zaawansowane systemy elektroniczne, dlatego wymiana akumulatora w takim pojeździe wymaga stałego podtrzymania energii. Pozbawienie go bez dopływu jakiegokolwiek prądu może wywołać błędy w sterownikach, a tych nie będziemy już w stanie naprawić samodzielnie.

 

Warto też zastanowić nad ładowaniem akumulatora w warunkach domowych – baterie powinniśmy najpierw zdemontować we właściwy sposób, a następnie umieścić z dala od źródła ognia. Dodatkowo musimy posiadać prostownik – im bardziej zaawansowany sprzęt, tym lepiej. Ładowanie akumulatora samochodowego w warunkach domowych może doprowadzić do bulgotania elektrolitu, co jest bardzo niebezpieczne!

 

akumulator-samochodowy-diagnozowany-w-profesjonalnym-warsztacie

Akumulator samochodowy – wybór nowego modelu i montaż

Gdy zajdzie konieczność, aby zmienić akumulator samochodowy na nowy, możemy udać się bezpośrednio do warsztatu lub skorzystać z serwisu Battery Point, który oferuje wsparcie konsultanta przy wyborze nowej baterii. Można też dobrać akumulator samochodowy dobrej jakości samodzielnie – ułatwiają to wygodne filtry, dzięki którym wybierzemy baterię od renomowanych producentów, która ma odpowiednią moc i rozmiar. Korzystając z Battery Point, umówimy także montaż akumulatora w jednym z partnerskich serwisów samochodowych – dzięki temu zyskamy gwarancję na usługę i unikniemy uszkodzenia pojazdu.

 

Nie warto narażać się na potencjalne koszty, które mogą nas czekać, gdy zdecydujemy się, że wymienimy lub naładujemy akumulator samochodowy samodzielnie. Choć wymiana akumulatora wydaje się prostym zadaniem, nie zawsze tak jest – zwłaszcza w nowszych modelach!

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *