85 lat od debiutu auta z logo Skoda

Do 1929 roku wyprodukowano w sumie 100 sztuk tej luksusowej limuzyny. Pierwszy prezydent Czechosłowacji, T.G. Masaryk przed Škodą Hispano Suiza Limuzyna.


W 1924 roku, jeszcze przed połączeniem się z firmą samochodową Laurin & Klement, fabryka z miejscowości Pilsen zakupiła licencję na produkcję luksusowych limuzyn od pochodzącej z Hiszpanii firmy Hispano Suiza – stąd dodatkowa nazwa w oznaczeniu samochodu. Produkcja tego modelu rozpoczęła się wiosną 1925 roku. Pierwszy samochód był gotowy już rok później, w maju 1926 r.


Ówczesna produkcja znacznie odbiegała od współczesnej produkcji seryjnej. Wszystkie Skody Hispano Suiza 25 (100 KM) były konstruowane zgodnie z życzeniem klienta. Dzięki temu, każdy egzemplarz tego modelu był niepowtarzalny. W zależności od wyposażenia, samochód ważył aż do 2700 kilogramów i był w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 140 km/h. Wśród nabywców tego modelu znalazł się ówczesny premier Czechosłowacji, Antonín Švehla, a także ważne osobistości ze świata biznesu, polityki, także z zagranicy. Skoda Hispano Suiza – Ekspozycja muzeum Škody w Mladá Boleslav.


Skoda Hispano Suiza – Ekspozycja muzeum Skody w Mladá Boleslav.Cena podstawowa modelu zaczynała się od 190 tys. koron i kilkakrotnie przewyższała ceny pojazdów ówcześnie dostępnych na rynku. W zależności od wyposażenia, mogła wzrosnąć nawet do ćwierć miliona koron. Kancelaria prezydenta za pierwszy model zapłaciła 280 tys.  koron. Dla porównania, mała Skoda 422 kosztowała wówczas 38 tys. koron, a duża Skoda 860 – około 120 tys. koron.

 

źródło: Skoda

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *