2.000.000 Fiatów Panda

Niedawno, w maju b.r. uruchomiono produkcję seryjną nowego modelu samochodu – Nowej Lancii Ypsilon.
Fiat Auto Poland od początku swojej działalności w Polsce, tj. od października 1992 r. do końca czerwca b.r. wyprodukował 6,2 miliona samochodów.  Przypomnimy także, że w roku bieżącym obchodzimy 90. urodziny obecności Fiata w Polsce. Ukoronowaniem tego jubileuszu jest kolejny kamień milowy w historii tyskiego zakładu.

W dniu 4 lipca 2011 r. z linii produkcyjnych Fiat Auto Poland w Tychach zjechał Fiat Panda numer 2 000 000. Ten jubileuszowy egzemplarz to Panda wyposażona w  silnik 1,3 MultiJet, w kolorze czerwonym /rosso sfrontato/.

Z dwóch milionów wyprodukowanych do tej pory Fiatów Panda na rynek polski trafiło 115 465 sztuk, natomiast 1 884 535 egzemplarzy /94,2 proc./ wyeksportowano na rynki 76 państw, w tym do wszystkich państw europejskich /najwięcej do Włoch – 1 204 734 szt., Niemiec – 164 600 szt., Francji – 125 339 szt., a także m.in. do Japonii /3 805 szt./,  RPA  /3 632 szt./, Rosji  /3 016 szt./, Meksyku /1 974 szt./.

Obecnie Panda produkowana jest w czterech wersjach silnikowych: trzema benzynowymi 1,1 /54 KM/,  1,2 /69 KM/, 1,4 /77 KM/ oraz z superoszczędnym i ekologicznym dieslem 1,3 MultiJet /75 KM/. W ofercie występuje także wersja Panda Natural Power na gaz ziemny oraz wersja LPG na gaz propan-butan.


Panda może być wyposażona w manualną skrzynię zmiany biegów lub automatyczną  typu Dualogic /MTA/. Fiat Panda jest także jedynym modelem w segmencie A, który może mieć napęd na cztery koła – występuje on w wersjach Climbing lub Cross. Z kolei wersja Panda ECO podkreśla znaczenie jakie Fiat przywiązuje do ochrony środowiska. W minionych 8 latach nie mogło zabraknąć serii specjalnych Pandy, jak m.in. 100 HP, Alessi, Monster, Mamy oraz aktualnej w ofercie My Life.

Przypomnijmy, że rozpoczęcie seryjnej produkcji nowego Fiata Pandy w fabryce Fiat Auto Poland Tychach nastąpiło w maju 2003 r. Od tego czasu model zyskał liczne grono wielbicieli, o czym świadczą wyniki sprzedaży,  nie tylko w Polsce. W rankingach sprzedaży, zarówno w Polsce, jak i krajach europejskich, Fiat Panda szybko wysunął się na prowadzenie w swoim segmencie i pozostaje liderem do dzisiaj. Fiat Panda sam w sobie jest fenomenem – mijają kolejne lata, a na ten model utrzymuje się wciąż wysokie zapotrzebowanie, co świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu i zaufaniu Klientów. Można użyć stwierdzenia, że jest to wizytówka polskiej motoryzacji, doskonały produkt Made in Poland, a sukcesy handlowe odnoszone przez Fiata Pandę, potwierdzone zostały licznymi nagrodami i wyróżnieniami, przyznanymi zarówno przez dziennikarzy, jak i czytelników prasy specjalistycznej. Zdecydowanie należy podkreślić prestiżowy tytuł europejskiego „Car of The Year 2004″.

Zakład Fiat Auto Poland w Tychach, gdzie Panda jest produkowana, zalicza się do światowej elity w przemyśle samochodowym, co zostało potwierdzone międzynarodowym audytem Word Class Manufacturing /stosowanie najlepszych i najskuteczniejszych metod zarządzania procesem produkcyjnym/  oraz przyznaniem certyfikatu SILVER LEVEL. Przekłada się to w bezpośredni sposób na jakość produkowanych w Tychach samochodów. W opublikowanych rankingach niezawodności wg niemieckiego ADAC, Fiat Panda zajmuje czołowe miejsce w kategorii samochodów klasy „mini”.

 

źródło: Fiat

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *