Takie ubezpieczenie chroni przed skutkami zdarzeń drogowych. Z kolei dodatkowym i nieobowiązkowym ubezpieczeniem jest polisa AC, czyli autocasco. Opowiemy, w jakich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie samochodu AC.
Czym jest ubezpieczenie autocasco?
Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, chroniącym samochód właściciela polisy w razie zdarzeń komunikacyjnych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.wowpolisa.pl/p/czym-jest-i-od-czego-chroni-ubezpieczenie-autocasco/2.html. Jest to najprostsza definicja, w której zawiera się idea tego ubezpieczenia.
W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają możliwości dokonywania zmian w zakresie tego ubezpieczenia. Każde ubezpieczenie OC musi gwarantować pewną podstawową ochronę, co jest uregulowane przepisami prawa.
Tymczasem oferty ubezpieczenia AC mogą być różne, a co za tym idzie – możesz dobrać taką polisę AC, która będzie odpowiadała na twoje potrzeby.
Te dwa rodzaje ubezpieczeń różnią się też w kwestii szkody całkowitej (gdy nie ma sensu decydować się na naprawę pojazdu). Punktem odniesienia są koszty naprawy auta. Aby można było mówić o szkodzie całkowitej, muszą one wynosić odpowiednio: OC – 100% i AC – 70%.
Wybierając ubezpieczenie autocasco, najlepiej korzystać z dostępnych w sieci narzędzi – takich jak porównywarka wowpolisa.pl. W każdym przypadku należy także dokładnie zapoznać się z umową, ale przede wszystkim z dołączonym do niej dokumentem – OWU (Ogólne warunki ubezpieczenia). To tam znajdziesz wyłączenia z ubezpieczenia, czyli sytuacje, w których nie otrzymasz odszkodowania. Ponadto dokument ten zawiera pełen zakres ubezpieczenia AC, które wybrałeś.
4 sytuacje, w których przydaje się Autocasco
Ubezpieczenie AC przydaje się w wielu sytuacjach, w tym przede wszystkim:
-
Kradzież pojazdu
W tym przypadku suma ubezpieczenia powinna zagwarantować możliwość zakupienia nowego samochodu. Odszkodowanie zrekompensuje także straty, jeżeli skradziono tylko niektóre części czy elementy pojazdu. To rozwiązanie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy jeździsz nowym i luksusowym autem, ponieważ takie pojazdy są narażone na kradzież.
-
Szkody powstałe przez działanie nieznanego sprawcy
Ubezpieczenie AC zagwarantuje ci odszkodowanie wtedy, gdy sprawcy szkody nie są znani. To ważne, ponieważ w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC nie ma możliwości uzyskania odszkodowania, gdy sprawca się oddali. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się dość często i trudno ująć sprawcę.
-
Szkody spowodowane opadami atmosferycznymi
Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie z polisy AC także w przypadku uszkodzenia pojazdu przez grad. Ubezpieczenie AC autocasco pokryje koszt likwidacji szkody również wtedy, gdy wyrządzą ją inne zjawiska pogodowe lub na przykład gałąź spadnie na twoje auto. Trzeba tylko pamiętać, że nie dotyczy to szkód, spowodowanych lekkomyślnością właściciela (na przykład otwarte szyby podczas ulewy). Takie kwestie znajdują się w Ogólnych warunkach ubezpieczenia. Sprawdzisz je w umowie własnego ubezpieczenia AC.
-
Gdy sam jesteś sprawcą kolizji, w której ucierpiał twój pojazd
Poszkodowanego w kolizji chroni ubezpieczenie OC. AC z kolei zapewni wsparcie finansowe posiadającemu polisę sprawcy. To ważne, ponieważ podczas kolizji może się uszkodzić również twoje auto. Nie dostaniesz żadnych środków z polisy OC, jeśli to ty spowodowałeś zdarzenie (a to może się przecież przydarzyć każdemu kierowcy). Jeśli jednak masz polisę Autocasco, to otrzymasz świadczenie, które pokryje koszt naprawy pojazdu.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.