Czy można wziąć leasing dla firm na samochód używany? O tych obostrzeniach warto wiedzieć

Przedsiębiorcy, rozważający leasing samochodu, mogą zdecydować się także na pojazd używany. Muszą jednak zwrócić uwagę na dostępne okresy finansowania, gdyż różnią się one w zależności od wieku pojazdu. Na jakie inne aspekty należy zwrócić uwagę przy leasingu samochodu używanego?

Leasing samochodu używanego – czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?

Tak, polscy przedsiębiorcy mogą wziąć samochód używany w leasing. Większość firm leasingowych oferuje takie rozwiązanie, umożliwiając właścicielom firm korzystanie z samochodów w dobrym stanie technicznym, ale z niższymi kosztami zakupu niż w przypadku wyboru nowych pojazdów. 

Leasing samochodów używanych cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ pozwala firmom zoptymalizować wydatki bez rezygnowania z rozwoju działalności. Zainteresowanym tematem korzystania z samochodu używanego w firmie polecamy następujący artykuł, wyjaśniający kwestię włączania go do środków trwałych i amortyzacji: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/uzywany-samochod-w-firmie-co-ze-stawka-amortyzacji.  

Ponad warto pamiętać, że w porównaniu do samochodów nowych, leasing pojazdów używanych może wiązać się z pewnymi dodatkowymi obostrzeniami.

Okres leasingu a wiek pojazdu używanego

Jednym z kluczowych aspektów leasingu samochodów używanych jest wiek pojazdu w momencie podpisywania umowy. Zazwyczaj im starszy samochód, tym krótszy okres leasingu. Wynika to z faktu, że wartość samochodów używanych szybciej spada, a to z kolei wpływa na zwiększenie ryzyka po stronie leasingodawcy. Wobec tego młodsze pojazdy łatwiej leasingować.

Zasadniczo okresy leasingu dla pojazdów używanych kształtują się następująco:

  • samochody od 1 do 3 lat można leasingować do 60 miesięcy,
  • modele czteroletnie można finansować poprzez leasing do 48 miesięcy,
  • pojazdy pięcioletnie leasinguje się do 36 miesięcy,
  • starsze samochody można finansować do 9 lat od daty produkcji.

Rodzaje leasingu

Przy leasingu samochodów używanych, podobnie jak w przypadku pojazdów nowych, do wyboru są dwa główne rodzaje leasingu:

  • operacyjny – w tym przypadku samochód formalnie należy do leasingodawcy, a leasingobiorca jedynie korzysta z pojazdu, płacąc comiesięczne raty. Po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorca ma możliwość wykupienia pojazdu za ustaloną wcześniej kwotę;
  • finansowy – w tym modelu samochód od początku figuruje w bilansie leasingobiorcy, co oznacza, że firma staje się jego właścicielem w momencie podpisania umowy. Jednak w leasingu finansowym raty są wyższe niż w operacyjnym, ponieważ oprócz części odsetkowej obejmują także część kapitałową. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy samochód automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy, bez konieczności wykupu.
CZYTAJ DALEJ  Peugeot - co kryje logo marki? Historia znaczka

Więcej informacji na temat leasingu auta w firmie znajdziesz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.

Rozliczanie leasingu na samochód używany

Leasing samochodu używanego można rozliczać tak jak leasing pojazdu nowego. W przypadku leasingu operacyjnego raty w całości stanowią koszt uzyskania przychodu, co oznacza, że można je odliczać od dochodu firmy. W leasingu finansowym amortyzacji podlega część kapitałowa, a część odsetkowa raty może być zaliczana do kosztów.

Jak rozliczyć samochód w firmie jednoosobowej? Przedsiębiorcy indywidualni mogą wliczyć leasing w koszty uzyskania przychodu (o ile pozwala na to forma prowadzonej działalności). Dla JDG istotne jest jednak precyzyjne określenie, czy samochód jest używany wyłącznie do celów firmowych, czy też prywatnych, ponieważ od tego zależy, w jakim stopniu przedsiębiorca będzie mógł odliczać koszty oraz podatek VAT. Wiele istotnych informacji na temat amortyzacji prywatnego samochodu używanego w firmie znajdziesz w tym artykule: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/ksiegowosc/samochod-prywatny-w-firmie-jak-rozliczyc

Leasing samochodu używanego to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą racjonalnie inwestować w swój rozwój. Należy jednak pamiętać, że finansowanie pojazdu „z drugiej ręki” związane jest ograniczeniami m.in. w zakresie dostępnych okresów leasingu. W przypadku przedsiębiorców indywidualnych znaczenie ma również przeznaczenie samochodu, gdyż wpływa na możliwość odliczania kosztów i podatek VAT.

Redaktor zewnętrzny
Redaktor zewnętrzny
Artykuły: 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *