Wypadki na autostradach

Nie mamy ich w Polsce za wiele, a tempo budowy kolejnych odcinków często pozostawia wiele do życzenia. Autostrady nie są jednak strefami wolnymi od wypadków czy kolizji. Sprawdź, gdzie warto zachować szczególną ostrożność.

Według najnowszych danych przedstawionych przez Policję w 2012 roku na autostradach doszło do 247 wypadków w których zginęły 44 osoby. Najwięcej z nich (149) zdarzyło się na autostradzie A4, najmniej  (0) na A18. A4 to najdłuższa Polska autostrada, która docelowo łączyć będzie wschód i zachód Polski. A18 jest w zasadzie zaczątkiem autostrady, bo na razie istnieje tylko jeden jej odcinek położony w województwie lubuskim. – Można powiedzieć, że długość autostrady przekłada się na liczbę wypadków – komentuje Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Im dłuższa droga, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia na niej kolizji. Z drugiej strony kierowcy powinni pamiętać o zdrowym rozsądku na każdej z dróg niezależnie od statystyk – podkreśla Florkowska. Jakich zachowań należy więc unikać?

Liczba wypadków na autostradach:
– A1: 32
– A2: 53
– A4: 149
– A6: 9
– A8: 3
– A18: 0
                           
Drugie miejsce na senność. Aby odpowiedź na to pytanie wystarczy rzut na oka na przyczyny wypadków na autostradach. Podobnie jak w przypadku dróg krajowych największą liczbę wypadków powoduje niezachowanie odpowiedniej prędkości (84 wypadki). Na drugim miejscu (42 wypadki) znalazło się zaśnięcie lub zmęczenie kierowcy. Senność zmotoryzowanych spowodowana jest zwykle długotrwałą, monotonną jazdą i brakiem przerw na odpoczynek. Wypadki spowodowane były także niezachowaniem właściwej odległości między pojazdami i nieprawidłową zmianą pasa ruchu.

Przyczyny wypadków na autostradach:
– niedostosowanie prędkości: 84
– zmęczenie, zaśniecie: 42
– niezachowanie odległości między pojazdami: 32
– nieprawidłowa zmiana pasa ruchu: 18

Krajową czy autostradą? Pozostaje teraz odpowiedzieć na pytanie, czy autostrady są statystycznie bezpieczniejsze niż drogi krajowe?W Polsce łączna długość autostrad wynosi średnio 1069 kilometrów, na których w 2012 roku doszło  do 247 wypadków. Na drogach krajowych o twardej nawierzchni liczących w sumie 18 801 kilometrów doszło w 2012 do 8921 wypadków. Wychodzi więc na to, że na autostradach na 100 kilometrów przypadają średnio 23 wypadki. Na drogach krajowych utwardzanych współczynnik ten wynosi ok. 47. Okazuje się zatem, że przynajmniej statystycznie podróż autostradą jest bezpieczniejsza niż ta wiodąca przez drogi krajowe.

Współczynnik wypadków na 100 km:
– Drogi Krajowe utwardzane: 47
– Autostrady: 23

CZYTAJ DALEJ  Pięć gwiazdek dla Nowego Golfa

źródło: Creandi, Policja 2012, oprac. Korkowo.pl, fot. 7doSetki

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *