Dla przykładu, dedykowane platformy, jak Volkswagen MEB, były projektowane specjalnie pod auta elektryczne, co pozwala na innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji hałasu.
Innowacyjna budowa elektryków
Podłoga z baterią w samochodach elektrycznych, która jest często blisko 10 centymetrów grubości, nie tylko zapewnia energię, ale także izoluje kabinę od hałasu zewnętrznego. Szyby w takich pojazdach, na przykładzie Tesla Model 3 Highland, wykonane są ze specjalnego akustycznego szkła. Zapewniają one znacznie lepszą izolację dźwiękową niż standardowe szyby samochodowe, co możemy zaobserwować podczas jazdy, szczególnie w zatłoczonych miastach.
Brak hałasu silnika
Elektryki, nie posiadając silnika spalinowego, charakteryzują się znacznie niższym poziomem hałasu. Są one na tyle ciche, że przy niskich prędkościach muszą generować sztuczne odgłosy, aby były słyszalne przez pieszych i osoby niewidome. Jest to zgodne z unijnymi przepisami, które wymagają takich rozwiązań w nowoczesnych pojazdach elektrycznych.
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, producenci pojazdów elektrycznych muszą instalować w nich systemy generujące odgłosy samochodu. Cel jest jasny – zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, którzy dzięki temu mogą usłyszeć nadjeżdżające auto z odpowiedniej odległości. Jest to istotne zwłaszcza w gęsto zabudowanych obszarach miejskich, gdzie samochody elektryczne są coraz popularniejsze.
Opony jako główne źródło hałasu
W kontekście samochodów elektrycznych, głównym źródłem hałasu stają się opony. Szczególnie na autostradzie, dźwięk opon jest bardziej wyczuwalny. Nadal jednak jest on znacznie cichszy niż hałas generowany przez pojazdy spalinowe. Jak wskazują eksperci z https://otoev.pl/, silniki elektryczne wydają jedynie cichy gwizd podczas dynamicznego przyspieszania, co jest zdecydowaną zaletą tych pojazdów.
Czy te auta są ciche? Odpowiedź brzmi po prostu TAK. W środowisku miejskim, gdzie smog i hałas są znaczącymi problemami, samochody elektryczne mogą przynieść znaczną poprawę jakości życia. Redukcja hałasu w dużych miastach, gdzie codzienne korki i duże ilości pojazdów są normą, mogłaby znacząco wpływać na komfort życia mieszkańców. Jest to szczególnie ważne w kontekście dążenia do tworzenia bardziej zielonych i zdrowych przestrzeni miejskich.
Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.