Jak poprawnie dopasować rozmiar opon do auta?

Sprawdzają oni różne modele pod kątem właściwości, dostępnych ofert czy opinii. Jednak pierwszym krokiem zawsze powinno być ustalenie właściwego rozmiaru – co, jak się okazuje, wcale nie jest trudne. Wybór ogumienia w odpowiednim rozmiarze istotny jest nie tylko dlatego, że za małe lub za duże będzie sprawiało problemy podczas montażu na felgi. Nieprzestrzeganie zaleceń może też doprowadzić do awarii pojazdu, w tym m.in. do uszkodzenia układu kierowniczego, jak również zmniejszać komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo podróżowania.

 

Gdzie znaleźć informacje o rozmiarze?

Informacja o rozmiarze homologowanym do danego auta znajdują się w książce serwisowej. Często podawana jest też na naklejkach, umieszczanych na słupku drzwiowym po stronie kierowcy oraz na klapce wlewu paliwa.

 

Rozmiar można także odczytać z obecnie zamontowanych na samochodzie opon. Na boku każdej z nich znajduje się wyraźne oznaczenie, mające formę ciągu cyfr i liter. Sposób ten jednak nie jest rekomendowany, zwłaszcza w przypadku aut z drugiej ręki – poprzedni właściciel mógł źle dobrać ogumienie. Dlatego najpewniejszym rozwiązaniem jest stosowanie się do zaleceń producenta pojazdu. Natomiast w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Jak rozszyfrować rozmiar opon?

Na rozmiar opony składa się kilka istotnych parametrów, w tym:

  • szerokość – wyrażana w milimetrach;
  • wysokość profilu – podawana w procentach;
  • oznaczenie R lub D – informacja o tym, czy dany model jest radialny (R) czy diagonalny (D); obecnie zdecydowana większość opon do aut osobowych dostępnych na rynku to wersje radialne;
  • rozmiar felgi – wyrażona w calach średnica.

Jak wygląda to w praktyce? Dla przykładu – opony zimowe 205/55 R16 są jednymi z najczęściej poszukiwanych przed sezonem. W tym przypadku ogumienie ma szerokość 205 mm. „55” to wysokość profilu, która wynosi 55% szerokości opony. Liczba 16 mówi zaś o tym, że model przeznaczony jest do montażu na feldze o średnicy 16 cali.

CZYTAJ DALEJ  Nowy Chevrolet Colorado

Uwaga na indeksy!

Dodatkowo, każda opona ma przypisane indeksy nośności oraz prędkości, które również trzeba brać pod uwagę podczas zakupów. Są to niezwykle istotne parametry, definiujące maksymalne obciążenie dla danego ogumienia, a także maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się wyposażone w nie auto. Są one podawane w formie liczby oraz litery o przypisanych wartościach. Przykładowo zapis 94V wskazuje, że nośność danej opony wynosi 670 kg, a maksymalna prędkość to 240 km/h.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *