Jak zdawać prawo jazdy?

Odpowiedni wiek, orzeczenie lekarskie, rejestracja w urzędzie, ukończenie kursu, a przede wszystkim pozytywny wynik państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Od czego w takim razie zacząć i jak wygląda zdawanie prawa jazdy? W artykule omawiamy najważniejsze etapy, o których musisz pamiętać.

 

 

 

 

 

Kurs na prawo jazdy – badanie lekarskie i PKK

Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć i jak zdawać prawo jazdy, pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza, który potwierdzi brak przeciwwskazań do zostania kierowcą. Specjalistę możesz znaleźć sam, bądź zapytać w ośrodku szkolenia kierowców – szkoły jazdy najczęściej współpracują z lekarzami.


Kolejnym etapem niezbędnym do rozpoczęcia kursu jest wyrobienie Profilu Kandydata na Kierowcę. Jest to indywidualnie nadawany numer związany z kategorią prawa jazdy, o którą chcesz się ubiegać. Oznacza to, że za każdym razem, gdy chcemy zapisać się na kurs prawa jazdy innej kategorii, konieczne jest zgłoszenie się po nowy numer. W teorii taki numer ma ograniczyć ilość formalności, gdyż umożliwia internetowy wgląd do danych kursanta zarówno przez szkoły jazdy jak i przez WORD, dzięki czemu nie trzeba wszędzie nosić ze sobą dokumentów.


Po nadaniu numeru możesz rozpocząć kurs w wybranej przez siebie szkole jazdy.


nauka prawa jazdy

Jak wybrać najlepszą szkołę nauki jazdy?

By uzyskać prawo jazdy, najważniejszym etapem jest wybór odpowiedniej szkoły jazdy. W tak dużym mieście jak Wrocław mamy dostęp do wielu ośrodków szkolenia kierowców. Jak wybrać najlepszą szkoła jazdy? Na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszesz umowę z wybraną szkołą jazdy, sprawdź opinie o instruktorach. Doświadczona kadra to podstawa w nauce jazdy. Zależy nam przecież na tym, by nie tylko być przygotowanym na egzamin, ale co ważniejsze, umieć samodzielnie jeździć już po jego zdaniu. Nadal istnieje wiele szkół, których celem jest nauka tylko różnych trików wykorzystywanych na egzaminie. Co z tego, że egzamin zdasz śpiewająco, jeśli później będziesz musiał dopłacać do indywidualnych zajęć, bo okaże się, że nie potrafisz poruszać się samodzielnie po ulicach Wrocławia?

CZYTAJ DALEJ  Pierwszy Infiniti Q50 zjeżdża z linii produkcyjnej

Kolejnym punktem powinno być sprawdzenie wyników zdawalności dostępnych na stronie wrocławskiego biuletynu informacji publicznej. Upewnij się, że w wybranej szkole jazdy będziesz szkolony na tych samych pojazdach, co będą wykorzystane na egzaminie państwowym, dzięki czemu ograniczysz niepotrzebny stres.

Nowoczesna szkoła nauki jazdy z Wrocławia

adj_super_osk

 

Doskonałym przykładem jest szkoła jazdy Wrocław, której zalet można wymienić:

  • doświadczoną kadrę instruktorów,
  • wysokie wyniki zdawalności w różnych kategoriach prawa jazdy,
  • szeroki wybór kursów prawa jazda, szkoleń zawodowych dla kierowców, kursów kwalifikacyjnych czy kursów dla instruktorów,
  • tytuł Super OSK nadawany przez Prezydenta Miasta najnowocześniejszym ośrodkom szkoleniowym,
  • zajęcia prowadzone w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim,
  • kanał na YouTube, gdzie są udostępniane prawidłowe przejazdy przez wrocławską strefę egzaminacyjną,
  • możliwość wyboru części teoretycznej w formie stacjonarnej bądź e-learningowej.

 

nauka jazdy


Niespotykaną formą zajęć na rynku a oferowaną przez ośrodek szkolenia kierowców ADJ z Wrocławia jest kurs prawa jazdy kat. B z mobilnym instruktorem, który dostosowuje się do miejsca oraz czasu rozpoczęcia i zakończenia jazd. Warto również podkreślić, że przewagą tej szkoły jazdy nad konkurencją jest fakt, że każdy uczestnik kursu prawo jazdy kat. B otrzymuje bezpłatny dostęp do gogli VR. Pozwalają one ćwiczyć zachowanie kursanta w trakcie niebezpiecznych sytuacji na drodze dzięki technologii wykorzystującej wirtualną rzeczywistość. Wszystko to sprawia, że Akademia Dobrej Jazdy jest liderem na wrocławskim rynku nauki jazdy.

Egzamin państwowy na prawo jazdy

By zdobyć uprawnienia do kierowania wymarzonym pojazdem oprócz przejścia przez kurs w wybranej szkole jazdy, należy zdać egzamin państwowy. Składa on się z części teoretycznej oraz praktycznej.

  • Egzamin teoretyczny to zestaw 32 pytań (20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej). Łącznie pozwala nam to uzyskać 74 punkty (za prawidłową odpowiedź można otrzymać od 1 do 3 pkt w zależności od trudności pytania). By móc zaliczyć egzamin teoretyczny niezbędne jest uzyskanie minimum 68 pkt.
  • Egzamin praktyczny można podzielić na trzy części. Pierwsza z nich to sprawdzenie wiedzy na temat funkcjonowania pojazdu. Następnie należy wykonać zadania na placu manewrowym. Ostatnim etapem jest sprawdzenie Twoich umiejętności w ruchu drogowym. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku ze wszystkich części wystarczy już tylko cierpliwie czekać na wyrobienie dokumentu prawa jazdy.
Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3209

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *