Mercedes Klasy A drugiej generacji — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Najmniejszy model Mercedesa został poddany wielu modyfikacjom, dzięki którym zyskał na wyglądzie i stał się jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Po raz pierwszy funkcja ECO start/stop jest dostępna w modelach seryjnych A 150 i A 170. Jej zastosowanie gwarantuje zmniejszenie zużycia paliwa nawet o dziewięć procent w trybie jazdy miejskiej. Mercedes-Benz opracował dodatkowy pakiet BlueEFFICIENCY dla trzydrzwiowego modelu A 160 CDI, co pozwoliło zredukować zużycie paliwa do 4,5 l/100 km. Efekty starań koncernu potwierdzili niezależni eksperci, odznaczając Klasę A międzynarodowym Certyfikatem Pojazdu Przyjaznego dla Środowiska. Po raz pierwszy w historii wyróżnieniem tym został objęty pojazd kompaktowy.

Od światowej premiery, która miała miejsce w 1997 r., Klasa A cieszy się opinią najbardziej nowatorskiego kompaktu, który dyktuje trendy w swojej klasie. Najwyższy poziom bezpieczeństwa, wszechstronność i niezawodność charakterystyczne dla marki Mercedes-Benz od zawsze były najmocniejszymi atutami Klasy A. Atutami, dzięki którym model zyskał uznanie ponad dwóch milionów klientów od momentu wprowadzenia na rynek.

Nowa generacja Klasy A została stworzona w oparciu o trzy założenia: Przedni pas najmniejszego Mercedesa został poddany faceliftingowi, dzięki czemu wygląda nowocześniej, jest bardziej wyważony i sztywniejszy. Łagodna linia nowych reflektorów gładko przechodzi z przedniego pasa na błotniki, sprawiając wrażenie całkowitego zespolenia obydwu elementów. Przeprojektowany zderzak z powiększonym wlotem powietrza podkreśla szerokość nadwozia. Aby kompleksowo unowocześnić wygląd Klasy A, osłona chłodnicy również została poddana modyfikacji.
Nową Klasę A zdecydowanie wyróżniają elementy stylistyczne przedniej części nadwozia. Wprowadzony w wersji AVANTGARDE kształt przedniego zderzaka jeszcze bardziej podkreśla ostrą, zdecydowaną linię nadwozia i optycznie nadaje bryle dynamiki.

Oglądana z profilu, Klasa A wyróżnia się indywidualnie zaprojektowanym wzorem obręczy kół. Wersja podstawowa jest wyposażona w 15-calowe, 7-ramienne obręcze kół, natomiast sportowy charakter wersji ELEGANCE i AVANTGARDE podkreśla zastosowanie 16-calowych obręczy kół wykonanych z lekkich stopów. Nowe, większe obudowy lusterek zewnętrznych i klamki drzwi są polakierowane w kolorze nadwozia we wszystkich wersjach modelu.

Tylna część nadwozia nowej Klasy A wyróżnia się nowym zderzakiem i nowym kształtem tylnych świateł, które zachodzą na błotniki. Kształt obydwu elementów sprawia, że pojazd zyskuje na atrakcyjności.

Wnętrze: większa przestrzeń bagażowa i nowe rozwiązania fabryczne
Projektanci Mercedesa włożyli wiele pracy w projekt wnętrza pojazdu. Zastosowano nowe tapicerki i wykładziny najwyższej jakości. Przyłożono też wielką wagę do zapewnienia maksymalnej funkcjonalności. Dodatkowo w linii AVANTGARDE wykorzystano elementy z polerowanego poprzecznie aluminium. Cechą charakterystyczną linii ELEGANCE są natomiast drewniane elementy wykończenia wnętrza. Wszystkie modele Klasy A odznaczają się większą przestrzenią ładunkową. Detalem wieńczącym zmiany jest przeprojektowany uchwyt na napoje montowany między przednimi fotelami.

Oszczędność: model A 160 CDI BlueEFFICIENCY spala zaledwie 4,5 litra
Nowa generacja Klasy A to przede wszystkim bardzo niskie spalanie paliwa, które wynosi od 4,9 do 8,1 l/100km w zależności od wersji silnikowej. Dzięki dalszym udoskonaleniom jednostki wysokoprężne z bezpośrednim wtryskiem spalają o 8% mniej paliwa (0,5 l na 100 km) niż porównywalne modele innych marek.

Od jesieni 2008 Mercedes-Benz wprowadził pakiet BlueEFFICIENCY, oferowany w podstawowej wersji 3-drzwiowego modelu A 160 CDI, wyposażonego w manualną skrzynię biegów. W tej specjalnej, ekologicznej wersji poprawione zostały osiągi i aerodynamika pojazdu, a także zmniejszyła się masa i zużycie paliwa. Wszystkie te modyfikacje sprawiły, że coupe A 160 CDI BlueEFFICIENCY o mocy 60 kW (82 KM) spala zaledwie 4,5 l na dystansie 100 km (mieszany cykl jazdy). Emisja dwutlenku węgla oscyluje w granicach 119 gramów na kilometr. Pakiet BlueEFFICIENCY to także opływowa osłona chłodnicy z tylną przegrodą ograniczającą objętość powietrza wpadającego do komory silnika. Rozwiązanie to nie wpływa jednak negatywnie na chłodzenie silnika. W BlueEFFICIENCY nadwozie zostało obniżone o 10 milimetrów, co zmniejsza opory powietrza i zużycie paliwa. Przyczynia się do tego także dynamiczna kontrola mocy pojazdu i zużycia energii. System odzyskiwania energii stale przekształca energię hamowania na energię elektryczną, wykorzystywaną wtórnie do ładowania akumulatora w najbardziej wydajny sposób.

Funkcja start/stop: automatyczne wyłączanie silnika na biegu jałowym
Dzięki opracowaniu nowej funkcji ECO start/stop, inżynierowie Mercedesa obniżyli zużycie paliwa o 0,4 litra /100 km (w mieszanym trybie jazdy). Funkcja ta będzie dostępna w nowych modelach A 150 BlueEFFICIENCY i A 170 BlueEFFICIENCY od jesieni 2008 roku. To innowacyjne rozwiązanie automatycznie wyłącza silnik w sytuacji, gdy silnik pracuje na biegu jałowym przy małej prędkości pojazdu i gdy wciśnięty jest pedał hamulca. Kiedy warunki wyłączenia silnika zostają spełnione, wyświetla się specjalny komunikat informujący o tym kierowcę. W momencie wciśnięcia pedału sprzęgła lub zwolnienia pedału hamulca następuje momentalne, niemal bezgłośne uruchomienie silnika. Szybkie i płynne uruchamianie silnika sprawia, że funkcja ECO start/stop dystansuje inne systemy tego typu, charakteryzując się zwłaszcza zmniejszoną hałaśliwością.

Funkcja ECO start/stop wpłynęła na obniżenie zużycia paliwa o około 6,5%. Model A 150 BlueEFFICIENCY o mocy 70 kW (95 KM) cechuje spalanie rzędu 5,8 l/100 km przy emisji dwutlenku węgla na poziomie 139 gramów na kilometr.
Dowodem na prawidłowe działanie funkcji były testy przeprowadzone przez pracowników koncernu – 175 samochodów, 1,2 miliona przejechanych kilometrów, z czego ponad połowa w ruchu miejskim. Wynik? Spalanie niższe nawet o 9%.

Środowisko: pierwsze certyfikaty środowiskowe w klasie aut kompaktowych
Przy opracowywaniu nowych technologii koncern Mercedes-Benz przykłada wielką wagę do kwestii ochrony środowiska. Oddział w Stuttgarcie nie poprzestał na jednorazowej, standardowej kontroli emisji spalin i zużycia paliwa, ale analizuje je przez cały okres eksploatacji pojazdu, od momentu jego wyprodukowania. Szczegółowe wyniki badań ponad 40 000 różnych procesów są wykorzystywane przez konstruktorów do wdrażania nowych technologii.

Analiza wpływu pojazdu na środowisko przez cały okres jego eksploatacji stworzyła podstawy Certyfikatu Środowiskowego, opartego na surowych wytycznych normy ISO 14062 „Projekt przyjazny dla środowiska”, którym został odznaczony model Klasy A, jako pierwszy w historii samochód kompaktowy.

Bezpieczeństwo: trzecie migające światło stop ostrzegające kierowców jadących z tyłu
Mercedes-Benz zatroszczył się także o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Opcje dostępne w segmencie aut luksusowych znalazły zastosowanie w klasie aut kompaktowych – zamontowano dodatkowe światło stop jako rozwiązanie minimalizujące ryzyko kolizji. Podczas nagłego hamowania przy prędkości ponad 50 km/h światło to miga z wysoką częstotliwością, aby ostrzec innych kierowców jadących z tyłu. Dzięki temu mogą oni zareagować szybciej i skuteczniej w celu uniknięcia zderzenia.

Modele Klasy A ustaliły też nowe standardy w kwestii ochrony użytkowników pojazdu. Już dostępne dwustopniowe poduszki powietrzne, napinacze pasów bezpieczeństwa przednich i tylnych foteli, ograniczniki napięcia pasów, „inteligentne” zagłówki i poduszki boczne chroniące głowę i klatkę piersiową kierowcy zostały uzupełnione o dodatkowe, awaryjne oświetlenie kabiny w przypadku uderzenia. W razie wypadku awaryjne światło zapala się automatycznie, co w trudnych warunkach pozwala na lepszą orientację, ułatwia wydostanie się z pojazdu czy usprawnia działania służb ratowniczych.

System pomocy przy parkowaniu: sterowanie ultradźwiękami ułatwiające parkowanie
W Klasie A kierowcy mogą liczyć na  pomoc w wyszukiwaniu dogodnego miejsca parkingowego i w parkowaniu tyłem. Jest to możliwe dzięki aktywnym systemom pomocy dostępnym opcjonalnie we wszystkich modelach Klasy A. Za pomocą ultradźwiękowych czujników zamontowanych na bokach pojazdu system skanuje obszar po obu stronach drogi i przekazuje kierowcy informacje za pomocą tablicy wskaźników. Jeśli kierowca potwierdzi wybór miejsca naciśnięciem przycisku, system przejmie kontrolę nad pojazdem i sprawnie zaparkuje go we wskazanym miejscu. Kierowca musi jedynie kontrolować prędkość, operując pedałem przyspieszenia i hamulca. Ultradźwiękowe czujniki systemu PARKTRONIC przekazują także informacje o przeszkodach znajdujących się przed i za pojazdem.

Aby możliwe było zaparkowanie pojazdu z pomocą systemu, miejsce parkingowe musi być dłuższe jedynie o 1,3 metra od samochodu – świadczy to o niebywałej precyzji działania tej technologii. Dzięki kompaktowym gabarytom wystarczy więc przestrzeń o długości zaledwie 5,19 m. Żaden inny model nie zaparkuje z użyciem tej metody na tak małym obszarze.
Sprawdzony i niezawodny układ ESP® poszerzono o nową funkcję automatycznego systemu pomocy przy ruszaniu na wzniesieniu, który uniemożliwia stoczenia się pojazdu do tyłu, gdy kierowca chce ruszyć pod górę. Funkcja ta dostępna jest zarówno z manualną, jak i automatyczną przekładnią.

Multimedia: nowa jednostka oferująca technologię Bluetooth, kolorowy wyświetlacz i system nawigacji z mapą Europy
Podobnie jak pozostałe modele zaprezentowane przez Mercedesa w 2008 roku, Klasa A została wyposażona w wielofunkcyjne urządzenie zapewniające dostęp do informacji, rozrywki, umożliwiające komunikację i nawigację podczas jazdy. Nowy wariant Audio 50 ASP to kolorowy wyświetlacz, mapa Europy na płycie DVD oraz napęd DVD, z kolei system COMAND ASP nowej generacji obejmuje system nawigacji na twardym dysku, nagrywarkę, gniazdo kart pamięci SD oraz system sterowania głosem. Nowy interaktywny interfejs multimediów umożliwia podłączenie zewnętrznych urządzeń, takich jak odtwarzacz MP3 czy pamięć USB.

Mercedes Klasy A drugiej generacji — dane techniczne, wymiary, silniki, spalanie, pojemność, ceny, opinie

źródło: Daimler