Ford Capri I — dane techniczne, wymiary, spalanie, pojemność, ceny, opinie

Wśród ikon motoryzacyjnych lat 60. i 70., Ford Capri I zajmuje miejsce szczególne, będąc synonimem stylu i dynamiki. Ten klasyczny coupe, nazywany niekiedy „”europejskim Mustangiem””, wciąż rozpala wyobraźnię miłośników czterech kółek swoim sportowym designem i osiągami. Czy jesteś ciekaw, jak prezentują się techniczne detale tego modelu? Zanurzmy się razem w świat danych technicznych, wymiarów, spalania oraz cen, by przyjrzeć się bliżej temu, co w Fordzie Capri I przyciągało i wciąż przyciąga entuzjastów motoryzacji.

Dane techniczne Ford Capri I

Kiedy mówimy o technicznych aspektach Ford Capri I, nie możemy pominąć jego imponującej jednostki napędowej. W zależności od wersji, pod maską tego modelu znajdowały się silniki o różnej pojemności, od 1,3 do 3,0 litra. Najbardziej pożądane przez miłośników motoryzacji były egzemplarze z silnikiem V6 o pojemności 3,0 litra, generującym moc do 138 KM.

Następnym elementem, który zasługuje na uwagę, jest konstrukcja samochodu. Capri I został wyposażony w napęd na tył, co w połączeniu z lekką konstrukcją nadwozia, zapewniało doskonałe osiągi i przyjemność z jazdy. Co więcej, wykorzystano w nim niezależne zawieszenie McPhersona, co przekładało się na komfort podróżowania, nawet przy dynamicznej jeździe.

Wymiary i pojemność modelu

Wymiary Ford Capri I były jednym z aspektów, które przyciągały uwagę. Samochód mierzył 4380 mm na długość, 1693 mm na szerokość oraz 1321 mm na wysokość. Takie proporcje przekładały się na dynamiczny wygląd i sportowy charakter pojazdu.

Jeżeli chodzi o pojemność, to bagażnik Ford Capri I mógł pochwalić się pojemnością 275 litrów. Była to imponująca liczba, zwłaszcza biorąc pod uwagę sportowy charakter tego modelu. W praktyce oznaczało to, że Capri I nie tylko dostarczał emocji za kółkiem, ale również był praktyczny.

Wnętrze Ford Capri I również było przestronne, co wynikało z jego rozmiarów. Mimo sportowej sylwetki, samochód oferował komfortowe warunki dla czterech dorosłych pasażerów.

Podsumowując, wymiary i pojemność Ford Capri I były jednym z elementów, które przyczyniły się do jego popularności. Był to samochód, który łączył sportowe osiągi z praktycznością, co czyniło go idealnym wyborem dla miłośników motoryzacji.

Spalanie i efektywność Ford Capri I

Spalanie Ford Capri I bywało zróżnicowane i zależało głównie od rodzaju używanego silnika. W przypadku modeli z najmniejszym, 1,3-litrowym silnikiem, średnie spalanie wynosiło około 7 litrów na 100 km w cyklu mieszanym. Natomiast wersja z największym, 3,0-litrowym silnikiem V6, mogła zużywać nawet do 13 litrów na 100 km, co było ceną za znacznie wyższą moc i lepsze osiągi.

Jeśli chodzi o efektywność, Ford Capri I nie był może najoszczędniejszym samochodem swoich czasów, jednak biorąc pod uwagę jego sportowy charakter i emocje, jakie dostarczał kierowcom, te wartości były akceptowalne. Co więcej, konstrukcja silników używanych w tym modelu była na tyle solidna, że przy odpowiednim serwisowaniu i eksploatacji, Capri I mógł służyć bez większych problemów przez wiele lat.

Ceny i dostępność na rynku

Ceny Ford Capri I na rynku wtórnym są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stan techniczny pojazdu, rocznik, oryginalność elementów oraz przebieg. Warto jednak zauważyć, że dobrze zachowane egzemplarze, zwłaszcza te z silnikiem V6, mogą osiągać ceny znacznie wyższe niż średnia dla tego modelu.

Dostępność Ford Capri I na rynku wtórnym jest ograniczona, przede wszystkim ze względu na wiek samochodu i fakt, że wiele z nich nie przetrwało próby czasu. Niemniej jednak zainteresowanie modelami w dobrym stanie jest nadal wysokie, przyciągając kolekcjonerów i miłośników klasyków, którzy są gotowi zapłacić premię za dobrze zachowany egzemplarz.

Opinie użytkowników i ekspertów o Ford Capri I

Użytkownicy Ford Capri I często podkreślają jego wyjątkowy charakter i styl, który wyróżniał go na tle innych pojazdów z tamtych lat. Entuzjaści motoryzacji z nostalgią wspominają sportowe osiągi oraz charakterystyczne, muskularne kształty nadwozia, które przyciągały wzrok i wzbudzały podziw na drogach.

Ekspertzy i oceny specjalistów z branży motoryzacyjnej zazwyczaj skupiają się na solidności konstrukcji Ford Capri I oraz jego niezawodności, co przy odpowiednim serwisowaniu, pozwala na długotrwałą eksploatację. Wartość kolekcjonerska i rosnący sentyment do klasycznych linii tego modelu są dodatkowo podkreślane w wielu recenzjach.

Wielu właścicieli tego modelu docenia również praktyczność Ford Capri I, wskazując na stosunkowo przestronne wnętrze i pojemny bagażnik, co było niemałą zaletą jak na sportowe coupé. Wspomniane cechy czynią Capri I samochodem, który pomimo upływu lat, wciąż znajduje swoje miejsce wśród miłośników zabytkowej motoryzacji.

Podsumowanie

Ford Capri I to bez wątpienia jeden z tych modeli, które zasługują na uwagę każdego miłośnika motoryzacji. Jego niepowtarzalny design, imponujące osiągi i praktyczność sprawiają, że nawet po latach wciąż budzi podziw i pożądanie. Jeśli jesteś pasjonatem klasycznych linii i dynamicznej jazdy, zachęcamy do dalszego zgłębiania historii i charakterystyki tego wyjątkowego samochodu. Odkryj więcej opowieści, zanurz się w opinie ekspertów i dołącz do społeczności wielbicieli Forda Capri I, by dzielić się wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z tym kultowym modelem.