Źle zapinasz dziecko w foteliku

Z badań wynika, że od 60 do 80% rodziców musiałoby negatywnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż często zapominają oni, że napięcie pasów bezpieczeństwa w samochodzie powinno być dopasowane do klatki piersiowej dziecka niezależnie od grubości ubrania.

Nieprawidłowo założone pasy bezpieczeństwa nie zapewniają optymalnej ochrony  – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Jeśli dziecko ma na sobie np. puchową kurtkę, to w czasie wypadku ulega ona kompresji, co może doprowadzić do powstania niebezpiecznego luzu pasa piersiowego. W konsekwencji dziecko może być narażone na groźne obrażenia.

W 2009 roku miało miejsce 5 050 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W zdarzeniach tych 128 dzieci poniosło śmierć, a 5 058 doznało obrażeń. Zdecydowana większość ofiar wypadków wśród dzieci w wieku 0-6 lat to pasażerowie pojazdów (67,5%), w tym ofiary śmiertelne to 55,8%.
Zasady związane z prawidłowym zapinaniem pasów dotyczą wszystkich dzieci bez względu na wiek, także niemowląt. Kombinezony dziecięce często uszyte są z wodoodpornych, śliskich tkanin, które dodatkowo sprzyjają wysunięciu się dziecka z fotelika w przypadku nieprawidłowego napięcia pasów.

Niestety prawidłowo zapięty pas na zimowym ubraniu może także oznaczać niekomfortowe unieruchomienie dziecka i podróż z małym pasażerem stanie się koszmarem. Szczególnie gdy rodzice planują dłuższą podróż, najlepiej zdjąć wierzchnie ubranie dziecka, bezpiecznie umieścić malucha w foteliku, zapiąć pasy i przykryć go np. kocykiem do czasu uzyskania odpowiedniej temperatury w samochodzie – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  

Test − sprawdź czy prawidłowo zapinasz dziecko w foteliku:

  1. Załóż dziecku kurtkę zimową, w której podróżuje na co dzień.
  2. Umieść dziecko w foteliku oraz zapnij i dopasuj pasy.
  3. Zabierz dziecko z fotelika bez poluzowywania pasów.
  4. Zdejmij kurtkę, ponownie umieść dziecko w foteliku i zapnij pasy bez dopasowywania ich długości.
  5. Jeżeli pod pasem na wysokości obojczyka dziecka zmieści się więcej palców niż dwa, musisz skrócić  długość pasa bezpieczeństwa lub zrezygnować z przewożenia dziecka w zimowym ubraniu.

źródło: Renault

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *