Sprzedaż auta – co dzieje się z ubezpieczeniem OC?

Jak wygląda to jednak, gdy samochód zostaje sprzedany? Co dzieje się wtedy z polisą i o czym muszą wiedzieć obie strony takiej transakcji?

 

 

 

 

 

 

Jakie obowiązki w zakresie polisy OC ma osoba sprzedająca samochód?

W związku z obowiązkiem utrzymania ciągłości tej formy ubezpieczenia oraz faktem, że OC wystawiane jest na pojazd, a nie osobę, przy transakcji sprzedaży, polisa przechodzi na nowego właściciela. Sprzedający ma zatem obowiązek ją przekazać, a do tego poinformować o sytuacji sam zakład ubezpieczeniowy. Warto zwrócić uwagę na ten drugi aspekt, gdyż jego niedopełnienie może przynieść dodatkowe koszty. Po więcej szczegółów udaj się na stronę https://wypowiadamoc.pl/.

Zgodnie z aktualnymi regulacjami, jeżeli sprzedający nie przekazał takiej informacji ubezpieczycielowi, ewentualne płatności związane z polisą od momentu sprzedaży do poinformowania ubezpieczyciela, poprzedni właściciel pokrywa solidarnie z kupującym.

Jeżeli zatem opłaty za ubezpieczenie są ratalne, a sprzedający zapomni poinformować firmę o sprzedaży samochodu, może spaść na niego obowiązek pokrycia części kolejnej raty. Z tego względu o zawarciu umowy sprzedaży najlepiej jest poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe bezzwłocznie po sfinalizowaniu transakcji.

Jak sprawdzić, czy sprzedający ma ważne OC?

Z perspektywy kupującego warto przed podpisaniem umowy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy na sprzedawany pojazd obowiązuje aktualna polisa OC. Teoretycznie powinno się dostać takie potwierdzenie od właściciela, lecz można to sprawdzić i samemu, korzystając z ogólnodostępnej w sieci bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podaje się tam numer rejestracyjny lub VIN oraz dzień, na jaki chcesz sprawdzić ważność OC.

Warto to sprawdzić nie tylko, gdy sprzedający nie przekazał dokumentów – pozwala to również dowiedzieć się, jeśli właściciel nie opłacił składki, przez co auto nie jest objęte ochroną. To ważne, gdyż za każdy dzień bez obowiązującego OC płaci się karę. Przy pozytywnej weryfikacji można bez obaw kupić pojazd, natomiast jeśli okaże się, że nie posiada ono ważnej polisy, koniecznie trzeba ubezpieczyć samochód jeszcze w dniu jego nabycia.

Co można zrobić z przejętą polisą OC?

Po zakupie pojazdu z obowiązującym OC dostępne są w praktyce dwa rozwiązania. Umowę można w dowolnym momencie wypowiedzieć. Jeżeli była ona w pełni opłacona, zwrot składki za pozostały okres powróci do poprzedniego właściciela. Warto natomiast pamiętać, że jeżeli przejmuje się ubezpieczenie opłacane ratalnie, a termin kolejnej raty wypada już po dacie zakupu samochodu, obowiązek dalszego opłacania składek spoczywa już na barkach nowego właściciela. Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź MTU wypowiedzenie OC na https://wypowiadamoc.pl.

Każdy nabywca ma prawo korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela do końca trwania zawartej umowy. Trzeba jednak uważać, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe otrzymując informację o sprzedaży, ma prawo przeprowadzenia rekalkulacji składki. Może się okazać, że będzie ustalony wyższy pułap, więc firma będzie się domagała dopłaty do polisy. Dochodzi do tego przykładowo, gdy poprzedni właściciel był doświadczonym kierowcą i miał atrakcyjne zniżki, a sprzedał samochód młodej osobie i firma ubezpieczeniowa oszacuje w jej przypadku znacznie większe ryzyko ewentualnych wypadków.

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *