Leasing samochodu elektrycznego – jakie są prawa i obowiązki leasingobiorcy?

Ponad 90% z nich deklaruje, że najchętniej finansowałaby auta elektryczne za pomocą leasingu lub wynajmu długoterminowego. Nic w tym dziwnego, bo zielone pojazdy stają się coraz atrakcyjniejsze, a rozwiązanie takie ma szereg zalet, w tym możliwość skorzystania z dofinansowania zakupu auta zeroemisyjnego w ramach programu „Mój Elektryk”. Leasing samochodu elektrycznego nie nakłada też na firmę dodatkowych obowiązków w porównaniu do finansowania auta o napędzie spalinowym. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Jakie korzyści daje leasing auta elektrycznego?

Użytkownicy elektryków cieszą się takimi przywilejami, jak choćby darmowe parkowanie, możliwość jazdy po buspasach czy wjazd do stref czystego transportu bez ograniczeń. W czasach rosnącej świadomości ekologicznej, pojazdy zeroemisyjne to także niepodważalne korzyści wizerunkowe dla firm.

Niektórzy przedsiębiorcy nadal twierdzą wprawdzie, że wydatki na utrzymanie samochodu elektrycznego są zbyt wysokie. Aż 81% właścicieli takich pojazdów uważa jednak, że są niższe niż przy aucie spalinowym – jak wynika z raportu „Floty samochodów kluczem do elektromobilności” opracowanego przez PKO Leasing wraz z Masterlease i Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA). Przy aktualnych cenach paliwa, użytkowanie pojazdu elektrycznego może stać się bardziej ekonomiczne, a biorąc pod uwagę rozbudowującą się infrastrukturę i dostępność stacji ładujących – wygodniejsze niż wcześniej.

Leasing samochodu elektrycznego jest przy tym równie korzystny, a pod niektórymi względami opłaca się bardziej niż leasing auta spalinowego. Finansowanie takie nie wymaga dużego wkładu własnego na start (może wynosić nawet 0%) i nie obciąża historii kredytowej firmy, pozwala odliczać podatek VAT, a przy tym uzyskasz je szybko i łatwo przy minimum formalności. Gdy bierzesz auto elektryczne w leasing, limit wydatków, które możesz wliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz amortyzacji powiększa się też ze 180 do 225 tysięcy złotych.

Samochód elektryczny w leasingu – obowiązki leasingobiorcy

W przypadku elektryka leasingobiorca ma podobne obowiązki, co przy finansowaniu samochodu spalinowego. To Ty wybierasz więc dostawcę i uzgadniasz z nim termin oraz sposób przekazania pojazdu po podpisaniu umowy leasingowej. Auto elektryczne w leasingu oznacza konieczność:

  • terminowej spłaty rat oraz wniesienia wstępnej opłaty leasingowej;
  • użytkowania pojazdu zgodnie z postanowieniami umowy leasingowej;
  • objęcia pojazdu ubezpieczeniem, którego minimalne warunki określa firma leasingowa.

Ubezpieczenie umożliwia przy tym nie tylko pokrycie kosztów leasingu w przypadku zniszczenia lub kradzieży samochodu, lecz także jest warunkiem ubiegania się o dotację od państwa.

Auta elektryczne i leasing – dofinansowanie z programu „Mój Elektryk”

Gdy samochód zeroemisyjny (o napędzie elektrycznym lub wodorowym) finansujesz  leasingiem lub korzystasz z najmu, możesz uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Mój Elektryk” stworzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wsparciem objęte są pojazdy w pełni zeroemisyjne (z napędem na prąd, wodorowym lub silnikiem bez emisji gazów cieplarnianych), a dotacja może pokryć wstępną opłatę leasingową i opłatę transferową. Maksymalny koszt pojazdu to 225 tysięcy zł, a jego minimalny czas użytkowania to 2 lata. Wysokość dofinansowania leasingu pojazdu elektrycznego dla firm wynosi:

  • do 27 tysięcy zł dla pojazdów kategorii M1 (samochody osobowe);
  • do 70 tysięcy zł dla pojazdów kategorii N1 (auta dostawcze do 3,5 tony);
  • do 4 tysięcy zł dla pojazdów kategorii L (czterokołowce, motorowery i motocykle).

Atrakcyjna oferta na leasing auta elektrycznego w PKO Leasing

Z dotacji możesz skorzystać, podpisując umowę z wybraną firmą leasingową, która dołączyła do programu „Mój Elektryk”. Na przykład z PKO Leasing, gdzie znajdziesz atrakcyjną ofertę na leasing samochodu elektrycznego (sprawdź: https://www.pkoleasing.pl/leasing/leasing-samochodow-elektrycznych/). Jej zalety to m.in.:

  • okres finansowania nawet do 84 miesięcy;
  • wysokość raty i wykupu ustalana z indywidualnym doradcą;
  • uproszczone, szybkie procedury – minimum formalności;
  • pomoc doradcy w uzyskaniu dotacji.
Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3061

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *