Kupno samochodu z rynku wtórnego – jakie formalności należy spełnić?

Kupno samochodu to dla wielu kierowców duże przeżycie. Nie ma znaczenie czy jest to nowe, czy używane auto. Jednak nie możesz dać się ponieść emocjom. Najlepiej postępować metodycznie i krok po kroku przejść wszystkie niezbędne formalności. O tym, jakie, dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Kupno samochodu to dla wielu kierowców duże przeżycie. Nie ma znaczenie czy jest to nowe, czy używane auto. Jednak nie możesz dać się ponieść emocjom. Najlepiej postępować metodycznie i krok po kroku przejść wszystkie niezbędne formalności. O tym, jakie, dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Kupno auta i formalności z nim związane

Zakup pojazdu to tak naprawdę przekazanie własności z jednego właściciela na drugiego. Powinieneś dopilnować, aby odbyło się to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przede wszystkim umowa powinna zawierać wszystkie dane osobowe dotyczące sprzedającego i kupującego. Imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego pozwalają na identyfikację każdej ze stron. Zadbaj także, aby na umowie znalazła się cena zakupu, sposób przekazania pojazdu oraz ewentualne dodatkowe ustalenia.

W umowie muszą być zawarte także dane na temat pojazdu. Chodzi o markę, model, rok produkcji, numer VIN, stan licznika oraz informacje o ewentualnych wadach. Im bardziej są one szczegółowe, tym lepiej. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy dane podane w umowie, zgadzają się z tymi w dowodzie rejestracyjnym, jak i na tabliczce znamionowej pojazdu. (Więcej na ten temat czytaj tutaj). Możesz uniknąć w ten sposób oszustwa i straty pieniędzy. Jeżeli auto jest uszkodzone lub niesprawne, taka informacja także musi się znaleźć w umowie. W ten sposób kupujący oświadcza, że zdawał sobie sprawę ze stanu technicznego nabywanego pojazdu.

CZYTAJ DALEJ  Volkswagen Golf GTE

Umowa kupna-sprzedaży auta powinna być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Każda ze stron podpisuje się na umowie. W przypadku gdy auto ma, lub będzie miało więcej niż jednego właściciela, każdy z nich musi być obecny podczas sprzedaży i złożyć swój podpis na umowie. Tylko tak sporządzona umowa jest ważna i zgodna z prawem. Pamiętaj o tym, bo jeden mały błąd w umowie lub brak podpisu, może oznaczać spore kłopoty.

Rejestracja zakupionego auta

Kolejnym krokiem po zakupie auta, jest jego rejestracja przez nowego właściciela. W tym celu musisz zgłosić się do wydziału komunikacji w miejscu Twojego zamieszkania. Przynieś ze sobą dokumenty dotyczące pojazdu, takie jak:

  • umowa kupna-sprzedaży potwierdzająca przeniesienie własności,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • aktualne ubezpieczenie OC,
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym,
  • dowód osobisty właściciela pojazdu.

jak zarejestrować auto online? Jest to bardzo proste. Możesz dokonać tego za pośrednictwem strony Twojego urzędu lub wydziału komunikacji. W tym celu odwiedź witrynę www.esp.pwpw.pl. Załóż konto, a następnie postępuj ze wskazówkami na ekranie. Jeśli wydział, którego szukasz, znajduje się na liście, możesz zarejestrować samochód online. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Unikasz wizyty w urzędzie i możesz zarejestrować auto o dowolnej porze dnia i nocy. Dokumenty przesyłasz cyfrowo, a dowód tymczasowy możesz przesłać pocztą.

Zanim zarejestrujesz auto, musisz dokonać stosownych opłat. Koszt rejestracji pojazdu wynosi obecnie 160,50 złotych. Wliczona w to jest cena wydania dowodu rejestracyjnego, tablic oraz opłaty administracyjnej. Po zakończeniu procesu rejestracji otrzymasz ważny 30 dni dowód tymczasowy. Po tym czasie zostanie on wymieniony na tak zwany dowód stały.

Ubezpieczenie pojazdu

By poruszać się po drogach publicznych, auto musi posiadać ważne ubezpieczeń OC. Jest to obowiązkowa polisa odpowiedzialności cywilnej. Ma ona za zadanie chronić kierowcę przed ponoszeniem kosztów, jeśli będzie on sprawcą wypadku. Wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych pojazdów lub roszczenia osób poszkodowanych, pokrywane są przez Twojego ubezpieczyciela. Za brak takiej polisy grożą wysokie kary (nawet 8 tys. złotych), dlatego nie zapomnij wykupić OC dla Twojego auta.

CZYTAJ DALEJ  Smart Fortwo 2010

Uzupełnieniem ochrony, jaką daje OC, jest polisa Autocasco. Nie jest ona obowiązkowa, ale powinieneś ją wziąć pod uwagę. Pokrywa ona szkody powstałe w wyniku działania osób trzecich, żywiołów, czy też zdarzeń losowych. Nie ma znaczenia, kto jest sprawcą. W ramach tej polisy możesz liczyć na szybką likwidację szkody lub wypłatę odszkodowania. Na przykład, gdy auto zostało skradzione lub zniszczone. Polisa opłaca się szczególnie posiadaczom nowych i drogich aut. Jednak i właściciele starszych pojazdów, mogą uznać ją za interesującą.

Na rynku dostępne są także inne polisy. Stanowią one dodatkowe uzupełnienie OC i AC. Jest to między innymi polisa chroniąca od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). W jej ramach możesz liczyć na odszkodowanie, gdy odniesiesz obrażenia podczas podróżowania samochodem. Innym ciekawym rozwiązaniem jest polisa Assistance. Oferuje ona pomoc w razie awarii czy wypadku, np. holowanie, naprawę na miejscu zdarzenia lub samochód zastępczy.

Kupno samochodu używanego. Podsumowanie

Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami z pewnością uda Ci się sprostać wszystkim formalnościom. Im szybciej to zrobisz, tym prędzej będziesz mógł cieszyć się swoim nowym autem. Podczas każdego z tych kroków zachowaj czujność i spokój. Pamiętaj – emocje są złym doradcą.

Artykuł sponsorowany

Michał Kiermanowicz
Michał Kiermanowicz

Redaktor naczelny portalu motoryzacyjnego 7dosetki.pl. W branży motoryzacyjnej praktycznie od dziecka. Odpowiada za całą część merytoryczną i plan redakcyjny na portalu.

Artykuły: 3211

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *